priestory pre tvory

Moruša a Čerešňa

Jeden z našich najobľúbenejších projektov je projekt Moruša a  Čerešňa, ktorý v sebe zahrňuje akoby také malé dve podkategórie. A to je komunitná domoškôlka Moruša a komunitná domoškola Čerešňa.

V skutočnosti sme vzdelávacia skupina, v ktorej sa združujeme s našimi kamarátmi a ich deťmi. Sme komunita ľudí, ktorí chcú aby deti vyrastali a vzdelávali sa v prostredí, ktoré je im blízke a ktoré je pre ne druhým domovom.

Skupiny sme si nazvali komunitná domoškôlka Moruša a domoškola Čerešňa, keďže i pre deti je ľahšie používať tieto pojmy a nie vzdelávacia skupina :)

Pôvodne sme začali ako projekt Moruša v lete v roku 2017. Lenže deti nám akosi rástli a prišlo to síce veľmi rýchle, ale veľmi prirodzene, že deti, ale i my sme mali potrebu vytvoriť druhý priestor, ktorý bude zastrešovať deti na domácom vzdelávaní 1.- 4. roč. Tak vznikla vo februári 2018 maličká vzdelávacia skupinka - domoškola Čerešňa, ktorej názov si deti vybrali samé na základe vyšše 100 ročnej čerešne, ktorá je súčasťou zázemia kde sa realizujeme .

Momentálne deti, ktoré sú súčasťou komunitnej domoškôlky fungujú v rodinnom malom domčeku, kde majú zázemie. Domoškoláci majú zázemie v tradičnej celoročnej mongolskej jurte. Obe zázemia sú na spoločnom pozemku  v Nitre, kde máme i prírodnú záhradu s rôznymi prírodnými i deťmi tvorenými preliezkami :)

Sme komunita, ktorá sa združuje, rozvíja a hlavne sme sa spoločne rozhodli, že vzdelávanie a výchovu detí pojmeme úplne inak. Rodinne, tvorivo, hravo, s láskou a v súlade s prírodou. Preto i náš počet  je veľmi obmedzený, keďže chceme zachovať skutočne individuálny prístup a rodinné prostredie. Vždy keď sa však dá sme novým ľuďom otvorení.

 

Spoločne sa podieľame sa na tvorbe životného prostredia, chránime prírodu, účime sa hravo a kreatívne, organizujeme komunitno-vzdelávacie podujatia. Všetko spoločne s veľkými i malými bytosťami :)

 

Ak by ste aj vy mali záujem byť súčasťou tohto komunitného života píšte nám na k  a my vám dáme vedieť ako sme na tom :)

 

S láskou MY 

 

Ptačí krmítka-proměň odpad v poklad

Ptačí krmítka-proměň odpad v poklad

Příběh o tom, jak jsme proměnili odpad v poklad a z tetrapakových krabic od mléka a z konzerv vyrobili ptačí krmítka.
viac ≫
Z čerešňového denníka: Silikóny

Z čerešňového denníka: Silikóny

Príbeh z ďalšieho popoludnia. To všetky deti sa toľko pýtajú? :)
viac ≫
Z čerešňového denníka: Podnikanie

Z čerešňového denníka: Podnikanie

Ako si deti v komunitnej domoškole Čerešňa rozbehli podnikateľskú činnosť :)
viac ≫
Ako to s cviklou začalo

Ako to s cviklou začalo

Ako sme s cviklou spoznávali ľudské telo, botaniku, matematiku,vedeckú dielňu :)
viac ≫
Zoologie s Cucurbitou

Zoologie s Cucurbitou

O tom, jak se učíme zoologii s naším slimákem africkým alias Cucurbitou.
viac ≫
Komunitná domoškola

Komunitná domoškola

V Nitre vznikla šťastná komunitná domoškola-neškola :)
viac ≫
Liečivé maste

Liečivé maste

Ako vyrobiť doma liečivú mastičku.
viac ≫
Spoznávanie jesenných plodín a bylín

Spoznávanie jesenných plodín a bylín

Snažíme sa výukové predmety spájať, nie oddelovať.
viac ≫
Čomu sa venujeme

Čomu sa venujeme

Našou hlavnou činnosťou a srdcovou záležitosťou v KVC je domáce celodenné vzdelávanie určené pre deti od 4 do 10 rokov. Nezabúdame však ani na dospelákov.
viac ≫