priestory pre tvory

Prírodné morenie semien

Čím sú korene silnejšie, tým je rastlina pevnejšia, silnejšia, odolnejšia voči škodcom či chorobám.

Na to aby sme mali silné korene a následne zdravé silné rastliny sa musíme postarať nie len o pôdu, ale i o semienka. Ale zdravá pôdá plná života je samozrejme základ základový :).

 

V prírodných záhradách by chemicky morené semená nemali čo hľadať.

 

Tak aj my v našich prírodných záhradách máme semienka od ľudí, ktorí ich ručne zbierali, uskladnili a posúvajú ďalej. Takýchto semienkárov je stále viac a viac. Je to finančne náročnejšie, ale kto má na to prostriedky, tak by mal určite podporiť túto aktivitu zberu semienok. A potom môžete zbierať vlastné semienka a budet to mať zadarmo.

 

My sme v našich záhradách minulý rok nezbierali semienka, tak sme objednávali z týchto projektov, ktorým dôverujeme a máme s nimi skúsenosti.

BIO - EKO

Culina Botanica

Permasemínka

 Ale tento rok sa už na zber intenzívne pripravujeme :)

 

Klasické rôzne semená sú väčšinou F1 tzn. že rastlinu už ďalej nevieme šíriť. Z ich semienok nič nevyrastie a keď vyrastie,tak plody nemajú semienka a my si musíme znovu kúpiť semená. Navyše sú tieto semienka i chemicky ošetrované, takže touto kúpou podporujeme neekologické hospodárenie, ktoré práve dnes tak ničí našu pôdu,klímu, zdravie.

 

Keď už ľudia presedlajú na prírodné semienka, tak majú obavy. Bude z toho niečo, nebude? A ešte to bolo aj tak drahé! Ale čím viac budeme takéto semienka kupovať, alebo si ich dokonca i zberať, tak tým to bude lacnejšie :)

 

Ochranu a klíčivosť v sebe semienko prirodzene má. Morením však ľudia začali tieto  vlastnosti  zvyšovať.

 

A keď predsa len chcete z tohto dôvodu aj vy moriť tak vám odporúčame prírodnú cestu, ktorú využívali mnohé naše praprababičky a prapradeduškovia záhradníčkovia :)

 

Tu sme vám od nich vybrali zopár prírodných rád.

 

Ľudia robievali ako prírodné morenie semienkam proste čaje na imunitu a zdravý rast, tak ako deťom či sebe. Čím liečili seba, tým liečili rastliny i zvieratá. Múdri ľudia to boli.

Semienka zabalili do látky, vy môžete do gázy a na 15 minút ponorili do vychladnutého bylinkového vývaru. Semienka potom dali uschnúť na tmavom mieste a na druhý deň vysadili.

 

Veľmi časté bolo i morenie chrenom. Chren je na imunitu predsa úplne skvelý.

Nastrúhajte si cca 100g chrenu, zalejte litrom vlažnej vody, ktorá bola predtým prevarená a nechajte 24hodín odstáť. Potom dobre premiešajte. Pomer si môžete upravovať. Na 0,5l vody dáte 50g chrenu a podobne.

 

Tak ako je na rôzne vírusy a choroby pre človeka účinný cesnak, tak isto pomáhal rastlinám i pri hubových chorobách. Cesnakové moridlo sa vyrába podobne ako chrenové. 100g čerstvo roztlačeného cesnaku zalejme 1l vlažnej prevarenej vody. Cesnak však macerujeme iba 1hodinu.

 

Komu veľmi prekáža silný pach cesnaku či chrenu, môžete vyskúšať morenie prasličkou. 50g sušenej prasličky zalejeme vychladenou vodou, ktorú sme predtým prevarili. Macerujeme 24hodín. Po jednom dni povaríme na miernom ohníku 30min. Necháme vychladnúť a semienka macerujeme 15minút.

 

Na záver sme z receptov našich predkov vytiahli veľmi zaujímavý spôsob morenia semien a to je morenie detským močom. Deti sa vycikali pred spaním do nočníka a rodičia v moči macerovali v látke celú noc semienka. Presušili a potom vysádzali. Takéto semená ževraj veľmi dobre vyklíčili, takéto rastliny veľa plodov mali a i silné boli :).

 

 

Ak sa vám ani jeden recept morenia nepozdáva a idete záhradkárskou cestou s prírodnými semienkami, tak ich pred výsevom aspoň ponorte na 25minút do 50 stupňovej vody. Je to tiež spôsob morenia. Ale rastlinné maceráty majú podľa nás predsa len väčšiu silu a čaro.

 

Tak my ideme vyskúšať minimálne aspoň tri spôsoby. Asi skúsime aj ten moč, keďže spolupracujeme s deťmi, síce v rámci iného projektu, ale všetko sa dá prepojiť :D

 

 

Nech vám semienka rastú, rastliny plodia, vy nech ste zdraví a šťastní. A nezabudnite zvyšky z úrody skompostovať. A cyklus je uzavretý.

 

 

 

 

S láskou #cuketa_oz