priestory pre tvory

Liečivá soľ a pesto z divých bylín

Liečivá soľ a pesto z divých bylín

 Bylinkové soli a pestá ktoré poznáme z obchodov sú dochucovadlo s obsahom záhradných bylín ako bazalka, tymián, oregáno, rozmarín. Táto bylinková soľ a pesto sú tvorené z divo rastúcich bylín za účelom liečiť, nie iba dochucovať. Prinášajú do našich tanierov až neuveriteľné množstvo vitamínov, minerálov, antioxidantov, aminokyselín. Sú dokonalým nástrojom pre správnu regeneráciu, zásadité ph, prevenciu, posilnenie imunity, odvádzanie toxínov, voľných radikálov a ťažkých kovov z tela.

 V dnešnom svete plnom stresu a nečistôt vo vzduchu, vode, v jedle je len otázkou času kedy sa kde tu objaví nedostatok či chorôbka. Jedlami doplnenými o zakonzervované byliny soľou, olejom si zaručíme silnú prevenciu a liečebný efekt pre tých, ktorý už s nejakým neduhom bojujú.

 Byliny boli zbierané prevažne na lúkach slovenských lazov, ostatné v okolí Zobora. Zbieranie a spracovanie divých bylín ručne je delikátny proces náročný na čas, čo sa odráža aj na cene produktu, ktorý ale stojí zato. Nahradí nám mnohé doplnky stravy kupované v lekárňach či na eshopoch z druhej strany sveta.  Produkt je spracovaný bezprostredne po zbieraní bylín, čo je veľmi dôležitý faktor. Každou sekundou po odtrhnutí byliny či zeleniny sa minerály a vitamíny vytrácajú, preto je treba rýchlo konať a začať so spracovávaním čo najskôr. V ešte lepšom prípade sa chodiť napásť na lúky a do záhrad, kde požujeme všetko hneď pri zbere. Kedže ale niesme srnky a praktizovať pasenie v dnešnej dobe nieje až také jednoduché, môžeme mať zázračnú bylinkovú soľ a pesto doma na poličke : )

 Odporúčaná manipulácia pre dosiahnutie najlepšieho liečívého výsledku je bez styku s kovovými predmetmi a bez tepelnej úpravy - do šalátov a studených jedál, do polievok či cestovín až po tom, čo vychladnú pod teplotu 40 stupňov, nepouživať kovový príbor, kovové hrnce.

Obsah prospešných látok:

Vitamí A, B3, B6, B12, C, E, K, železo, vápnik, horčík, mangán, selén, chróm, meď, fluorid, jód, rutín, kumaríny, karotenoidy, chlorofyl, enzýmy, aminokyseliny, antioxidanty, flavonoidy, kyselina hydroxyškoricová, štavelová, vanilová, listová, ferulová, resveratrol, glykozidy, horčiny, triesloviny, silice, saponíny, živice, omega 3 mastné kyseliny,

Účinky:

-zvyšujú vylučovanie hlienu a kyseliny močovej z tela

-podporujú metabolizmus, zbavujú telo tažkých kovov, voľných radikálov a pesticídov

-liečia poruchy trávenia, zápaly čriev, pľúcne ochorenia

-vyrovnávajú tlak, ničia rakovinotvorné bunky a nádory

-napomáhajú vstrebávaniu vitamínov a minerálov

-majú protizápalové, antivírusové, antibakteriálne, antiastmatické, antialergické, a antimykotické vlastnosti

-alkalizujú krv a tým vyrovnávajú ph v tele

-znižujú hladinu cholesterolu

-podporujú tvorbu imunity a buniek

-zlepšujú zrak, regenerujú pokožku, zuby, šlachy a kosti

- sú prevenciou proti chronickým chorobám

-regulujú cukor v krvi, zlepšujú kvalitu stien krvných ciev

-ochraňujú pred poškodením buniek a oxidačným stresom

-pri každodennej konzumácií pôsobia ako UV filter

 

Byliny obsiahnuté v soli

Kysličkovec rožkatý, semiačka žihľavy dvojdomej, kozonoha hostcová, veronika lekárska, sedmikráska, výhonky krídlatky japonskej, kvety šípových ruží, kvety šalvie lúčnej, mrlík biely, trebuľka lesná, borák lekársky, bazové a agátové kvety, skorocel kopijovitý, pakost smradľavý, vesnovka obyčajná, alchemilka obyčajná, materina dúška, cesnačka lekárska, kvety nechtíku, rebríček obyčajný, púpava, štiav kyslý, zádušník brečtanovitý

 Recept na bylinkovú soľ a pesto

Bylinková soľ

Ingrediencie: čerstvé divé jedlé bylinky, kvalitná soľ bez jódu, ako nemecká či rakúska ur salz, himalájska nie je najlepším riešením ale ľahko dostupná

 Z ľubovoľných alebo ľúbezných jedlých bylín čo najskôr po zbere odstránime stonky, snažíme sa používať len časti s najjemnejšou štruktúrou teda lístky, kvety, semiačka. Vložíme ich do sekáčikového mixéru (ktorý používame na najnižších otáčkach), ak máte vhodný tak do mlynčeka, v ideálnom prípade do mažiaru.

Posekáme podrvíme, potom pridáme jedna ku trom soľ, čiže na tri diely masy posekaných bylín jeden diel soli a znova posekáme, premelieme. Môžeme dať aj pol na pol, no čím menej soli dáme, tým bude zmes koncentrovanejšia a tým pádom liečivejšia.

Keď máme dosekané, zoberieme papier na pečenie a rozložíme masu na čo najtenšiu vrstvu. Položime na zavesené sito na bylinky , na drevenú dosku alebo stôl. Soľ bude schnúť približne dva dni, či je dostatočne suchá zistíme tak, že ju rozmelníme medzi prstami a keď sa drolí na prach, sme vo finále. Ak sme vyschli, pomixujeme alebo pomliaždime v mažiari znova, preosejeme cez sitko a je hotovo. Z takto správne upravenej soli by nám pri preosievaní nemali zostať skoro žiadne kostrnky či väčšie kusy.

Pesto

Ingrediencie: čerstvé divé jedlé bylinky, Kvalitný za studena lisovaný olej v bio kvalite, ktorý podporuje vstrebateľnosť vitamínov - olivový, ľanový, konopný, makový, tekvicový, pestrecový, je to na vás.

 Z nazbieraných bylín tak isto odstránime stonky a používame len časti s jemnejšou štruktúrou. Dáme do nádoby na mixovane, pridáme olej, citrónovú šťavu, citrónovú kôru a pomixujeme. Je možné že budeme potrebovať väčšie množstvo oleja, no v žiadnom prípade nepridávame vodu, pesto by sa totiž veľmi rýchlo pokazilo. Jeho vysoké hodnoty proteínu v kombinácií s kvantom vitamínu C a vody reaguje veľmi rýchlo, začne kvasiť a plesnieť. Vďaka tomuto triku - výmene vody za olej nám pesto vydrží v chladničke aj pol roka, moje momentálne už rok. Po rozmixovaní býlin oleja a citrónu (môžeme nahraďiť aj octom) prihodíme cashew, lúpané konopné semiačka, horčicu alebo jej semiačka (dá sa nájsť aj divorastúca horčica), soľ, lahôdkové droždie a mixujeme až do hladka. Hmotnosť ingrediencií neuvádzam, pretože to záleží od individuálnej chuti každého človeka a s akým zámerom je pesto robené. Ak chceme pesto používať ako liečivo, nie pochutinu cashew a lahôdkové droždie ani niej e potrebné pridávať. Ak chceme mať z pesta skôr chutnú pomazánku pre deti alebo omáčku na cestoviny, pridáme cashew a lahôdkového droždia viac. Pred používaním pesta ako omáčku ho môžeme pre kvantitu zriediť s vodou. Mixovať pesto je celkom náročné, preto sa netreba ľahko vzávať a keď si budete myslieť že už je to márne a bylinkový kuchár z vás nebude, obetujte ešte viac oleja a určite sa to podarí.

 Bylinky sa dajú kombinovať podľa toho, aký účinok chceme posilniť - v lete v čase zrelého ovocia a dostatku vitamínu C, môžeme pridať viac vesnovky a nechtíku pre prírodný UV filter, na zimu zase viac semiačok žihľavy, štavelu a kysličky ktoré obsahujú mnohonásobne viac vitámínu C ako citrón. Ak nás trápi nejaká choroba, je dobré si preštudovať zloženie jedlých bylín a nájsť účinnú látku ktorá nám pomôže. Japonská krídlatka, kozonoha, alchemilka, pakost smradľavý, trebuľka lesná, cesnačka lekárska či len "obyčajná" púpava a žihľava sú v takomto spracovaní, konzumované každodenne po určitú dobu ako terapia zázrakmi, ktoré si poradia s ťažkostami od zahlienených pľúc a nádchy až po chronické choroby, tumory a alergie.

!Nieje vhodné pre tehotné a dojčiace ženy!

Ak se chcete dozvedet viac napiště mi na:

Teším se na stretnutie :))

Simona