Chceme jesť zdravo, lokálne, sezónne, udržateľne a bez chémie?
Mnohí z nás si kupujú bio potraviny, ale nepoznáme ich skutočnú cestu. Nevieme či pestovatelia naozaj spolupracujú s prírodou, či sa starajú o pôdu s láskou, či naozaj svojou činnosťou prispievajú k ochrane životného prostredia.
Preto sme sa rozhodli založiť projekt Komunitou podporované pestovanie KPP v nitrianskom Hideparku pod názvom J.E.Ž - Jedlý Ekologický Život.
V komunitnej záhrade KOZA, ktorá je súčasťou Hideparku sme vytvorili priestor kde budeme pestovať rôzne plodiny, byliny na permakultúrnych princípoch v spolupráci s prírodou pre ľudí, ktorí chcú organické potraviny a nemajú možnosť si ich dopestovať. Pre ľudí, ktorí chcú vidieť a vedieť odkiaľ ich jedlo pochádza, ako rastie, ako je súčasťou prírodného ekosystému.
Dlho sme chceli vytvoriť projekt v rámci ktorého budú môcť ľudia poznať cestu plodín od semienka až na ich stôl, bez zbytočnej prepravy, chémie, ťažkých mechanizmov. Tak chceme prispievať k ochrane životného prostredia, klímy a zdravia ľudí. Znížime uhlíkovú stopu, vrátime pôde život, prispejeme k tvorbe jedlej zelene v meste.
Zároveň chceme, aby sme sa spoločne učili jesť sezónne. Čiže počas vegetačnej sezóny úrodu nielen konzumovali,ale prebytky rôznymi spôsobmi i konzervovali. Učili sa ich skladovať, aby sme z nich mali prospech i v zime. Tak keď budeme mať chuť na paradajky mimo sezóny dáme si ich zavárané, alebo v podobe domáceho kečupu, či pretlaku. Všetky plodiny vieme zavariť do rôznej podoby. Vieme ich i nasušiť, pomlieť, naložiť do octov, olejov a pod. Čerstvé vitamíny vieme doplniť klíčkami či bylinkovými mikrozáhradkami. Budeme sa učiť jesť lokálne, sezónne, pre zem, zdravie, budúcnosť, udržateľne.
Takže otvárame našu prvú sezónu Komunitou podporovaného pestovania. Nevieme ako to dopadne. Jediné čo vieme, že chceme pestovať pre ľudí, chceme aby videli odkiaľ ich jedlo pochádza.
Chceme vytvoriť komunitu odoberateľov s ktorými komunikujeme, diskutujeme, riešime čo pestovať, čo sa dá a čo nie. Chceme ľuďom ukázať, že organické plodiny sa dajú pestovať “pod ich nosom“ v ich meste a môžu kedykoľvek prísť a vidieť ako sa im darí.
Nehľadáme zákazníkov, ale partnerov. Náš certifikát je dôvera a partnerstvo.
Nechceme posúvať plodiny zákazníkom, ale konkrétnym ľuďom, konkrétne vám.
Ľudia dostanú reálne čo dopestujeme. Odber priamo zo záhrady.
Uprednosťujeme pravidelných odoberateľov/partnerov, ktorí počítajú s tým, že niekedy príroda môže všetko inak vymyslieť čo môže ovplyvniť i úrodu.
Vytvárame malú komunitu, malé ministerstvo komunitou podporovaného pestovania. Takže tí, ktorí sa nedostanete do komunity odoberateľov, tak nebuďte smutní. Plánujeme pravidelne robiť KOZAmarkety kde budeme ponúkať prebytky z našej záhrady ako i zo záhrad iných lokálnych organických pestovateľov.
Koordinátori projektu: Eliška Behálková, Filip Stranovský, Zuzana Ščasná /Cuketa o.z./
V prípade otázok píšte na