priestory pre tvory

Pŕhľava (žihľava) dvojdomá

Keď môžu existovať tzv. superpotraviny, môžu i superburiny. Pŕhľava by bola na čele tohto rebríčka. :) Je prospešná pre človeka, zvieratá a dokonca i pre iné rastliny- vo forme výluhu.

 Kedy je najlepšie vybrať sa na žihľavu? Teraz! Najlepšie do konca mája, kým je mladá a svieža, nerozkvitnutá. Kde si ju nazbierať? Pravidlo, ktoré platí pri iných bylinách, platí pri tejto obzvlášť- vyberajte tie najčistejšie miesta, pokiaľ možné najďalej od mesta, od kultivovaných, umelo hnojených pôd. Nájdete ju temer všade, ale dobre si vyberte, kde ju nazbierate.  Na výlet si pribaľte veľkú plátenú tašku a hrubšie rukavice.

Žihľava obsahuje množstvo vitamínov (C, B, A) i minerálov (vápnik, horčík, železo). Skvelo detoxikuje organizmus, čistí krv, je vhodná pre anemikov. Taktiež pomáha pri tráviacich ťažkostiach, má silné močopudné účinky- prečisťuje obličky. Je vhodná pre alergikov, jej pitie pomáha pri sennej nádche. Svojimi detoxikačnými vlastnosťami pomáha pri ekzémoch i akné.

Využitie tejto byliny je vnútorné i vonkajšie. Vnútorne ju možno užívať vo forme čaju (2 čajové lyžičky na 2 deci vody), môžete ju odšťaviť- trebárs s jablkom, z čerstvej si pripraviť zdravé smoothie (jej chuť vylepší citrónová šťava). Ja ju rada používam aj v šalátoch, podusenú na cesnaku miesto špenátu, pridávam ju do slaných koláčov,  je z nej skvelá polievka i pesto. V surovom pomixovanom a varenom stave nepoprhlí. Recepty z nej nájdete TU.

 Pŕhľavu nie je vhodné užívať dlhodobo, najlepšie si z nej spraviť kúru- piť jednu šálku čaju ráno a večer po dobu 2 týždňov a potom si dať 2 týždne pauzu.

Keď vám vypadávajú vlasy- máte ich riedke, rýchlo sa mastia, je skvelé si vždy po umytí vlasov prepláchnuť vlasy žihľavovým odvarom.

Žihľava nepomáha len ľuďom, ale i rastlinám. Dá sa z nej pripraviť účinný výluh, ktorý sa vo forme postreku používa proti voškám a zalievaním ako hnojivo. Vynikajúca alternatíva k umelej chémii. Príprava výluhu je jednoduchá: Vedro naplňte žihľavou, zalejte vodou (najlepšie dažďovou), nechajte stáť na slnečnom mieste cca 15 dní. Občas premiešajte. Nakoniec výluh preceďte. Polievajte korene rastlín, alebo prelejte do postrekovača a pustite sa do boja proti voškám.