priestory pre tvory

Medvedí cesnak

Jar je v plnom prúde, všetko pučí, kvitne, zelenie sa, veselí sa. I my chytáme farbu v tvári, ožívame, tešíme sa, že môžeme byť vonku dlhšie a to bez pätnástich vrstiev oblečenia na sebe. Ja osobne sa radujem z toho, že moje výlety- či pešky, či na bicykli, dostávajú s roztopením snehu a ľadov nové rozmery- moja výprava nie je len o prechádzke na čerstvom vzduchu. Je aj o zbere. Vždy si zoberiem so sebou plátenú tašku, papierové vrecúško pre prípad, že by som v prírode našla nejaký jedlý, či liečivý úlovok.

Už od mala ma rodičia učili rozlišovať rastliny, ktoré sú prospešné i to, ktoré časti zbierať, kde ich hľadať, ako ich využiť, sušiť, variť. Pribúdajúcimi rokmi sa snažím rozširovať „zbierku“ rastlín, ktoré poznám, pomocou atlasov rastlín, internetu či dokonca aplikáciami v telefóne. Odfotím rastlinu, ak mám pripojenie na internet, šikovne si ju cez aplikáciu vyhľadám a tá mi prezradí meno rastliny. Viacero liečiviek sa snažím dopestovať v záhradke, či na balkóne, ale pri viacerých verím v to, že ich liečivá sila je znásobená tým, že vyrástli v divokej prírode, že dokázali preraziť, vyrásť a prežiť. Mnoho z nich samozrejme rastie ako burina, doslova všade. :) Byliny mi pomohli pri viacerých chorobách, zmiernili príznaky, čaje z nich osviežili, prečistili, navyše sa z nich dajú pripraviť plnohodnotné výživné jedlá, plné vitamínov. Prírodu si vážim, zbieram len pre seba, rodinu, občas i na darovanie pre priateľov. Na zber vyhľadávam čistejšie miesta- ďalej od mesta, od ciest, od obydlí- v lese, popri rieke, popri poliach, na lúkach.

V marci som na výletoch v okolí Nitry, Zvolena i na Orave nazbierala viacero druhov bylín. Mnohé z nich isto poznáte.Postupne by som vás s viacerými liečivkami chcela oboznámiť, ktoré časti zbierať, ako ich pripraviť, na čo použiť. Ku niektorým nájdete viac informácii medzi receptami. Nie som odborníčka, len nadšenec, ďalej posúvam svoje skúsenosti. Začnem medvedím cesnakom, i keď jeho sezóna postupne končí.

 

MEDVEDÍ CESNAK          

V posledných rokoch veľmi populárny posol jari s nezameniteľnou arómou. V marci a apríly svojimi veľkými lesklými listami doslova vytvára zelené koberce- prevažne v lužných, svetlých lesoch. Nájdete ho vo vlhkom prostredí- pri potokoch, riekach. Vyskytuje sa aj v širšom okolí Nitry, stačí sa len vydať na výpravu. Pozor, nespleťte si ho s jedovatou konvalinkou, ktorá má síce podobné listy, ale isto nie cesnakovú vôňu.

Medvedí cesnak je nielenže chutný, ale má aj široké uplatnenie v liečiteľstve i v kuchyni. Má oveľa jemnejšiu chuť ako obyčajný cesnak, tiež nezaťaží žalúdok ako klasika, ktorú poznáme. Obsahuje množstvo telu prospešných látok- hlavne vitamínu C, prečisťuje tráviacu sústavu i močové cesty, má silné antibiotické a antimykotické účinky. Mojej babke úspešne znížil cholesterol i krvný tlak. Mne, žiaľ, tiež- keďže mám oddávna nízky tlak- po prejedení sa mi poriadne zatočila hlava.

Najlepšie je medvedí cesnak konzumovať čerstvý, sušením stráca väčšinu svojich účinkov. Cesnak skvele chutí na chlebíku, udusený na cibuľke ako špenát, v cestovinách, ako šalát, nasekaný na uvarených zemiakoch, v krémovej polievke, či rozmixovaný v nátierke. Proste ho je možné pridať do akéhokoľvek slaného jedla, do ktorého by ste bežne pridali klasický cesnak.

Ak si predsa len chcete uchovať liečivé účinky medvedieho cesnaku i na neskôr, je dobré pripraviť si z neho tinktúru. Tá má pozitívne účinky močové a tráviace cesty, ženské pohlavné orgány, cievny systém alebo na pečeň.

Tinktúra z medvedieho cesnaku- recept: Do skleneného zaváraninového pohára natrháme až po okraj listy medvedieho cesnaku a zalejeme cca 40% liehom (ja bežne používam vodku). Pohár zatvoríme a necháme lúhovať mesiac na tmavom mieste. Občas pretrepeme. Potom zlejeme do tmavých fľaštičiek. Užívame denne 15 kvapiek.