priestory pre tvory

Ako fungujeme v záhrade KOZA

Vitajte v komunitnej záhrade KOZA, ktorá je súčasťou kultúrneho centra Hidepark v Nitre.

Záhradu môžete navštíviť ako návštevníci, alebo stať sa aktívnou súčasťou záhradkárskej komunity a pestovať si vlastné plodiny.

 

V záhrade si môžete pestovať rôzne plodiny a byliny pre vlastnú spotrebu, radosť alebo i experimentovanie. Taktiež políčko môžete využívať na spoločné trávanie času s kamarátmi, s rodinkou. Deti sa vďaka pozorovaniu záhradného života môžu veľa naučiť a rozvíjať vzťah k prírode a k pôde.

 

KOZA obsahuje rôzne veľkosti políčok. 

Túto sezónu máme v záhrade zmeny. Keďže správcovia Hideparku začali majiteľom tohto územia platiť nájom, tak vznikla situácia, že všetci od záhradkárov, prednášajúcich až po rôznych organizátorov podujatí platia nájom.

Preto majitelia políčok budú počas sezóny 2020 platiť 5€ mesačne za políčko, aby sme podporili vklad do mesačného nájmu, kde prispievame všetci, ktorí chcú, aby Hidepark fungoval ďalej.

Nájomné sa platí od Marca do Novembra. Buď každý meisac 5€, alebo môžete vyplatiť jednorázový poplatok v sume 45€ na číslo účtu Cuketa o.z. SK74 8330 0000 0022 0119 2407.

Do správy pre prijímateľa uveďte prosíme poznámku Dar KOZA_vaše meno.

 

V tejto cene je  zároveň zahrnutý kľúč od unimobunky s náradím, používanie samotného záhradného náradia, voda na polievanie, činnosť  technického správcu záhrady a náklady súvisiace s jeho činnosťou /elektrická energia, lanko do kosačky a pod./.

 

Správca záhrady je občianske združenie Cuktea o.z. , ktoré zastupuje v záhrade a zároveň i s vami komunikuje  Eliška BěhálkováZuza Kiripolská Ščasná, ktoré vám poradia, pomôžu, vypočujú hlavne prostredníctvom mailovej komunikácie na , alebo telefonicky kontaktujte Elišku 0902 693 647. Po dohode sa samozrejme budeme tešiť i na osobné stretnutia.

Záhrada i my vám budeme vďační ak sa budeme spoločne starať i o okolie záhrady a spoločné zóny. Je to hlavne altánok, kde môžete relaxovať, unimobunka KOBA s náradím, lavičky, jazierko, spoločné jedlé kríky, vstupy do záhrady a pod.

 

Vždy vás budeme o spoločných stretnutiach, prednáškach, workshopoch a brigádach voperd informovať.

 

V záhrade platia dve hlavné pravidlá:

  • Napoužívame žiadnu chémiu

  • Nevykonávame hĺbkovú orbu

Hĺbkovou orbou sa porúša vrchná úrodná časť pôdy. Keď je pôda veľmi udupaná je potrebné ju na začiatok prerýľovať, potom pravidelne mulčujeme. Snažíme sa nevstupovať do políčka a potom uvidíte ako sa pôda krásne zúrodňuje, je mäkká, plná živín a dobre zadržuje vlhkosť.

Ďalej v záhrade platí:

  • Stromy a kríky vysádzame len po konzultácii so správkyňami záhrady . Píšte na
  • Ak vysádzate ťahavé rastliny /fazuľa, tekvice, uhorky a pod./ pokúste sa využívať vertikálne pestovanie v podobe rôznych podbier, sietí, palicových teepee a pod. Pretože v záhrade bude vedľa vás určite nejaký iný záhradkár, ktorému nemusí byť príjemné, že mu lezie na políčko vaša zeleninka. Alebo sa so susedom dohodnite :).
  • V záhrade nepestujeme invázne rastliny , u ktorých hrozí, že by sa v záhrade nekontrolovateľne šírili a ohrozovali rast iných rastlín.
  • V záhrade spolupracujeme s inými organizmami  /lienky, vtáky, zaltoočky, ucholaky, jašterice, žaby.../ a vytvárame im podmienky na rozmnožovanie /vodné plochy, domčeky, zákutia kde človek nechodí/
  • So škodcami si poradíme ekologicky bez používania chémie. Rastlinné výluhy, ručné zbieranie, premyslené zberné miesta a pod. So slizniakmi je to asi takto .
  • Pestovať môžete v riadkoch, vo vyvýšených záhonoch, v polykultúre , v záhonoch v tvare  kľúčovej dierky a pod. Dôležité pre rastlinky v prírodnej záhrade je ak ich kombunujete. Prospieva to k ochrane rastlín a celej záhradky. Čím je záhrada pestrejšia tým je stabilnejšia.
  • Záhrada je otvorený priestor. Tabuľa pred vstupom do záhrady informuje ľudí, že úroda z políčok neni určené pre verejnosť, ale kto chce si môže nejakú vlastnú informačnú tabuľku osadiť i na vlastné políčko.
  • Ak máte štvornohých miláčikov, prosíme v záhrade ich strážte, aby záhradkárom nerozhrabávali políčka a nezanechávali tam nejaké  “poklady“  :).

 

Komunitná semienkovňa

Záhrada KOZA má k dispozícii i vlastnú zbierku semienok z prírodných záhrad, z prírody, ako i priamo z komunitnej záhrady. Ak máte záujem o bližšie info píšte na

 

Komunitná záhradná knižinca

Taktiež máme už peknú zbierku rôzne záhradkárskej a permakultúrnej literatúry. Postupne zverejníme zoznam kníh a fungovanie požičiavania. Ak vás teraz konkrétne niečo zaujíma píšte na