priestory pre tvory

Ako fungujeme v záhrade KOZA

Vitajte v komunitnej záhrade KOZA, ktorá je súčasťou kultúrneho centra Hidepark v Nitre.

 

Záhradu môžete navštíviť ako návštevníci, alebo stať sa aktívnou súčasťou záhradkárskej komunity a pestovať si vlastné plodiny.

 

V záhrade si môžete pestovať rôzne plodiny a byliny pre vlastnú spotrebu, radosť alebo i experimentovanie. Taktiež políčko môžete využívať na spoločné trávanie času s kamarátmi, s rodinkou. Deti sa vďaka pozorovaniu záhradného života môžu veľa naučiť a rozvíjať vzťah k prírode a k pôde.

 

Váš záujem o políčko nám dajte vedieť od decembra do konca februára a my vám dáme vedieť či je niečo voľné :).

 

Od marca do konca novembra prebieha starostlivosť o políčka.

 

KOZA obsahuje rôzne veľkosti políčok. 

 

Bez ohľadu na veľkosť políčka sme stanovili jednotný mesačný príspevok za políčko v minimálnej odporúčanej hodnote 5€/mesačne, alebo sa môže prispieť jednorázovo za celú sezónu v sume 45€.

Príspevok za políčko  sa platí od  začiatku Marca do konca Novembra na číslo účtu Cuketa o.z. SK74 8330 0000 0022 0119 2407.

Do správy pre prijímateľa uveďte prosíme poznámku Dar KOZA_vaše meno.

 

Keďže od roku 2020 vedenie Hideparku musí za celý pozemok platiť nájom, tak príspevky za políčka putujú na podporu mesačného nájmu, ako i elektrickej energie, keďže v záhrade v KOBE (unimobunka s náradím) svieti svetlo a tečie voda, ktorá nám tečie vďaka elektrine a čerpadlám.

Taktiež z príspevkov kupujeme potrebné náradia, pohonné hmoty do krovinorezu a kosačky, vďaka ktorým dobrovoľníci udržujú spoločné priestory. A vždy keď niečo zo spoločného materiálu zachýba ako napr. i toaletný papier v kadibudke, tak je dobre mať pár dukátov i na takéto  maličkosti :).

 

 

Správca záhrady je občianske združenie Cuktea o.z. , ktoré zastupuje v záhrade a zároveň i s vami komunikuje  Eliška BěhálkováZuza Kiripolská Ščasná, ktoré vám poradia, pomôžu, vypočujú hlavne prostredníctvom mailovej komunikácie na , alebo telefonicky kontaktujte Elišku 0902 693 647.

Po dohode sa samozrejme budeme tešiť i na osobné stretnutia.

 

Záhrada i my vám budeme vďační ak sa budeme spoločne starať i o okolie záhrady a spoločné zóny. Je to hlavne altánok, kde môžete relaxovať, unimobunka KOBA s náradím, lavičky, jazierko, spoločné jedlé kríky, vstupy do záhrady a pod.

 

Vždy vás budeme o spoločných stretnutiach, prednáškach, workshopoch a brigádach voperd informovať.

 

V záhrade platia dve hlavné pravidlá:

  • Napoužívame žiadnu chémiu

  • Nevykonávame hĺbkovú orbu

Hĺbkovou orbou sa porúša vrchná úrodná časť pôdy. Keď je pôda veľmi udupaná je potrebné ju na začiatok prerýľovať, potom pravidelne mulčujeme. Snažíme sa nevstupovať do políčka a potom uvidíte ako sa pôda krásne zúrodňuje, je mäkká, plná živín a dobre zadržuje vlhkosť.

 

Pravidlá:

  • Stromy a kríky vysádzame len po konzultácii so správkyňami záhrady . Píšte na

 

  • Ak vysádzate ťahavé rastliny /fazuľa, tekvice, uhorky a pod./ pokúste sa využívať vertikálne pestovanie v podobe rôznych podbier, sietí, palicových teepee a pod. Pretože v záhrade bude vedľa vás určite nejaký iný záhradkár, ktorému nemusí byť príjemné, že mu lezie na políčko vaša zeleninka. Alebo sa so susedom dohodnite :).

 

  • V záhrade nepestujeme invázne rastliny , u ktorých hrozí, že by sa v záhrade nekontrolovateľne šírili a ohrozovali rast iných rastlín.

 

  • V záhrade spolupracujeme s inými organizmami  /lienky, vtáky, zaltoočky, ucholaky, jašterice, žaby.../ a vytvárame im podmienky na rozmnožovanie /vodné plochy, domčeky, zákutia kde človek nechodí/. Niečo o našich pomocníkoch :)

 

  • So škodcami si poradíme ekologicky bez používania chémie. Rastlinné výluhy, ručné zbieranie, premyslené zberné miesta a pod. So slizniakmi je to asi takto .

 

  • Pestovať môžete v riadkoch, vo vyvýšených záhonoch, v polykultúre , v záhonoch v tvare  kľúčovej dierky a pod. Dôležité pre rastlinky v prírodnej záhrade je ak ich kombunujete. Prospieva to k ochrane rastlín a celej záhradky. Čím je záhrada pestrejšia tým je stabilnejšia.

 

  • Záhrada je otvorený priestor. Tabuľa pred vstupom do záhrady informuje ľudí, že úroda z políčok neni určené pre verejnosť, ale kto chce si môže nejakú vlastnú informačnú tabuľku osadiť i na vlastné políčko :).

 

  • Ak máte štvornohých miláčikov, prosíme v záhrade ich strážte, aby záhradkárom nerozhrabávali políčka a nezanechávali tam nejaké  “poklady“  :).

 

 

 Ak by ste mali otázky, nápady, pripomienky píšte na .

 

 

Nech je čo najviac jedlých prírodných záhrad v mestách i na celom svete a ľudia v nich šťastní, zdraví, slobodní :)

 

 

Ďakujeme, že starostlivosťou o váš kúsok zeme v spolupráci s prírodou prispievate ku zlepšeniu klimatických zmien, vraciate život pôde, zvyšujete pestrosť organizmov v prírode a v neposlednom rade rozvíjate zdravý životný štýl :)

 

S láskou #Cuketa_oz

#komunitna_zahrada_KOZA