priestory pre tvory

Ako fungujeme v záhrade KOZA

Vitajte v komunitnej záhrade KOZA, ktorá je súčasťou kultúrneho centra Hidepark v Nitre.

Záhradu môžete navštíviť ako návštevníci, alebo stať sa aktívnou súčasťou záhradkárskej komunity a pestovať si vlastné plodiny.

 

V záhrade si môžete pestovať rôzne plodiny a byliny pre vlastnú spotrebu, radosť alebo i experimentovanie. Taktiež políčko môžete využívať na spoločné trávanie času s kamarátmi, s rodinkou. Deti sa vďaka pozorovaniu záhradného života môžu veľa naučiť a rozvíjať vzťah k prírode a k pôde.

 

KOZA obsahuje 3 veľkosti políčok. Za každé políčko sa platí jednorazový  odporúčaný príspevok na jednu sezónu od marca do januára. Vo februári políčka znovu prerozdeľujeme.

Veľkosti políčok:

 • 6m².........................................12€/ na sezónu
 • 8m²..........................................15€/ na sezónu
 • 12m².........................................20€/ na sezónu

V cene je zahrnutý kľúč od unimobunky s náradím, používanie samotného záhradného náradia, voda na polievanie, činnosť  technického správcu záhrady a náklady súvisiace s jeho činnosťou /elektrická energia, lanko do kosačky a pod./.

Príspevky sa budú zbierať v hotovosti, v určité vo vopred oznámené dni. Pri tejto príležitosti vám budú i odovzdané kľúče od KOmunitnej BUnky /KOBU/ s náradím. Termíny vám prídu mailom.

Správca záhrady je občianske združenie Cuktea o.z. hlavne Eliška BěhálkováZuza Kiripolská, ktoré vám poradia, pomôžu, vypočujú hlavne prostredníctvom mailovej komunikácie na , alebo telefonicky kontaktujte Elišku 0902 693 647. Po dohode sa samozrejme budeme tešiť i na osobné stretnutia.

Technický správca záhrady je Vladimír Vereš - Flauta. Stará sa o vodu, jazierko, okolie záhrady, dáva pozor aby sa ľudia správane starali o spoločné náradie a s rozumom ho využívali. Kto chce môže sa k týmto aktivitám pridať. Čím viac ľudí, tým menej práce a viac krajší priestor :). 

 

V záhrade platia dve hlavné pravidlá:

 • Napoužívame žiadnu chémiu

 • Nevykonávame hĺbkovú orbu

Hĺbkovou orbou sa porúša vrchná úrodná časť pôdy. Keď je pôda veľmi udupaná je potrebné ju na začiatok prerýľovať, potom pravidelne mulčujeme. Snažíme sa nevstupovať do políčka a potom uvidíte ako sa pôda krásne zúrodňuje, je mäkká, plná živín a dobre zadržuje vlhkosť.

Ďalej v záhrade platí:

 • Stromy a kríky vysádzame len po konzultácii so správkyňami záhrady . Píšte na
 • Ak vysádzate ťahavé rastliny /fazuľa, tekvice, uhorky a pod./ pokúste sa využívať vertikálne pestovanie v podobe rôznych podbier, sietí, palicových teepee a pod. Pretože v záhrade bude vedľa vás určite nejaký iný záhradkár, ktorému nemusí byť príjemné, že mu lezie na políčko vaša zeleninka. Alebo sa so susedom dohodnite :).
 • V záhrade nepestujeme invázne rastliny , u ktorých hrozí, že by sa v záhrade nekontrolovateľne šírili a ohrozovali rast iných rastlín.
 • V záhrade spolupracujeme s inými organizmami  /lienky, vtáky, zaltoočky, ucholaky, jašterice, žaby.../ a vytvárame im podmienky na rozmnožovanie /vodné plochy, domčeky, zákutia kde človek nechodí/
 • So škodcami si poradíme ekologicky bez používania chémie. Rastlinné výluhy, ručné zbieranie, premyslené zberné miesta a pod. So slizniakmi je to asi takto .
 • Pestovať môžete v riadkoch, vo vyvýšených záhonoch, v polykultúre , v záhonoch v tvare  kľúčovej dierky a pod. Dôležité pre rastlinky v prírodnej záhrade je ak ich kombunujete. Prospieva to k ochrane rastlín a celej záhradky. Čím je záhrada pestrejšia tým je stabilnejšia.
 • Záhrada je otvorený priestor. Tabuľa pred vstupom do záhrady informuje ľudí, že úroda z políčok neni určené pre verejnosť, ale kto chce si môže nejakú vlastnú informačnú tabuľku osadiť i na vlastné políčko.
 • Ak máte štvornohých miláčikov, prosíme v záhrade ich strážte, aby záhradkárom nerozhrabávali políčka a nezanechávali tam nejaké  “poklady“  :).

 

Komunitná semienkovňa

Záhrada KOZA má k dispozícii i vlastnú zbierku semienok z prírodných záhrad, z prírody, ako i priamo z komunitnej záhrady. Ak máte záujem o bližšie info píšte na