priestory pre tvory

Zber semienok

Založili sme komunitnú semienkovňu v Nitre.

Ak máte na záhradke vysadené prírodné semienka, bio (tj, žiadne F1, ani hybridy), zbierajte ich pre nás všetkých, aby sa mohla plniť naša semienkovňa.  Keďže prišla jeseň, všetko nám v záhradkách dozrieva, je ideálny čas na zber semienok. Mnohí z Vás možno nevedia ako na to, respektíve aký postup je ten najsprávnejší, preto Vám chcem napísať zopár rád a trikov ako na to.

1.  Dužinaté plody

U rastlín, kde je semeno súčasť dužinatých plodov, získavame semienka tzv. mokrou cestou- kvasením dužiny (rajčiny, papriky, uhorky, cukiny, tekvice)Zrelé plody rozrežeme, vydlabeme semienka, necháme vykvasiť vo vode cca 4 dni, občas premiešame v poháriku. Kvasením sa odstraňujú slizovité obaly semien, ale i zárodky chorôb, ktoré by mohli semená napadnúť. 

 

2. Získanie osiva z koreňovej i hlúbovej zeleniny

Koreňová zelenina je dvojročná

1. rok vytvára zelenina konzumnú časť

Zrežeme je vrch, dáme do vody, aby zapustil korienky (2 až 3 týždne). Počas tohto obdobia môžeme využiť, že rastlinka začne vyháňať nielen korienky, ale čerstvú vňať, plnú vitamínov. 

Keď pustí korene, zasadiť do kvetináča s kompostom. 

Na jar zasadíme rastlinku do záhradky, kde vytvorí kvet. 

Kapusta, ružičkový kel – obdobný postup

1. rok - hlávka

2. rok rastlinu prezimujeme v uzatvorenom priestore - na jar vysadiť - presadit na semeno

 

3. Bylinky

Semienka z byliniek získame jednoduchým spôsobom, stačí bylinku jemne vytriasť, keď vyschne. Semienka z byliniek sa zbierajú najjednoduchšie. Takže ak si chce niekto vysadiť jedlú respektíve bylinkovú lúku, z ktorej bude mať úžitok nielen on, ale i naše včielky, teraz je vhodná príležitosť. semienka však nemusíte zbierať len na záhradke, je veľa rastliniek - liečiviek, ktoré nájdete rásť popri rieke, alebo v parku. Z toho veľkého množstva spomeniem silnú liečivku palinu obyčajnú (regeneruje žalúdok, tráviacu sústavu, pečeň, protizápalové účinky), pyštek obyčajný (trávenie, obličky, prostata, pálenie záhy), čakanka obyčajná (čistí krv, slezinu, podporuje trávenie), rebríček - miší chvost, ďatelina ružová (ženské ochorenia, kašeľ, kožné problémy)... 

 

Ak by mal niekto záujem, pripájam i link na krátke video, kde si môžete pozrieť postup ako získať semienka, je od našej Hanky Sekulovej. 

http://www.prirodne-zahrady.sk/na-citanie-a-pozeranie/zahradne-videa/item/154-zdravie-zo-zahrady-videoserial-september

takže do semienkovania priatelia! :) 

 

FB album so semienkami, ktorý sa neustále rozrastá, takže ho sledujte :)