priestory pre tvory

Záclonové vrecúška

Túto tému už spomenula Eliška vo svojom blogu o recyklácii odpadu TU. Rozhodla som sa vám túto praktickú vecičku predstaviť viac, lebo som sa z nej minule, pri zbere viacerých druhov byliniek, mocitánsky vytešovala. :)

Už viac rokov nakupujem v obchodoch tak, aby som svoj nákup zeleniny, ovocia a pečiva nemusela dávať do zbytočných mikroténových vreciek. V ruksaku, či v nákupnej taške som vždy nosila zopár sáčkov, ktoré som používala na viackrát alebo som jednoducho len tak, bez obalu do nákupného košíka vložila jablká, cibuľu, reďkovky, uhorky, banány, a potom ich len tak vyložila na nákupný pás.  Rozkotúľané ovocie a zelenina a opadané lístky na páse mi boli občas oplatené nepekným pohľadom pokladníčky, čo jej nemám za zlé, ale horšia mi pripadala predstava hory sáčkov, ktoré by som inak musela  použiť ako ostatní nakupujúci.

Rozmýšľala som, ako tento môj problém vyriešiť. Chcela som niečo funkčné, recyklované, ideálne, aby som do toho nemusela investovať majland ( a potom stratiť :D ). Plátené vrecúška, čo som si ušila dávnejšie na byliny, boli nevhodné, lebo nie sú priehľadné. Potom náš obľúbený eshop Bezodpadu prišiel s ponukou vrecúšok ušitých zo záclony. Skvelá inšpirácia. Doma som prekutrala skrine, našla staré záclony, postrihala na rôzne veľkosti a pustila sa do šitia. S výsledkom som nadmieru spokojná!

Zrátala som si výhody týchto vrecúšok, sú : znovupoužiteľné, priehľadné, oprateľné, pevné, dajú sa ľahko utiahnuť, nezaberú veľa miesta. Môžete si ich zobrať na nákup ovocia i zeleniny, na zbieranie bylín (jupí! :) ). Ešte som ich neskúšala na chlebík alebo pečivo, možno keď pôjdem do pekárne, kde už nebude kontakt s pokladničným pásom plným baktérií.

Návodov, ako si takéto vrecúško ušiť je viac, mne sa veľmi páčil tento od KuchařkyzeSvatojánu. Super vylepšovák mala naša Hipa, ktorá do vrecúšok dala na utiahnutie širšie stužky, ktoré sa dobre „mašličkujú“ a nehrčkajú. Vrecúška zo záclon sú neskutočne jednoduchá, ale užitočná vec pre každého, komu nie je jedno to množstvo zbytočných mikroténových sáčkov rozkladajúcich sa na skládke stovky rokov.

Ak nemáte doma šijací stroj, alebo si na šitie záclonových vrecúšok netrúfate, nezúfajte! Dievčatá z  CUKETA o.z. sa chystajú ušiť véľa vrecúšok, ktoré budú za dobrovoľný príspevok k dispozícii na letných Hidepark festivaloch, v stánkoch Bylinkovej Kozy, alebo KOZA marketoch.