priestory pre tvory

Permakultúrny semienkový kurz

11.3.2017 prijala naše pozvanie Ing. Paulína Urdová, ktorá záhradkárom z komunitnej záhrady KOZA v Nitre zrealizovala praktický záhradkársky kurz.

Paula je nielen vynikajúca lektorka environmentálnej vyýchovy a vzdelávania, ale i úžasná ekozáhradkárka, ktorá má 25 ročnú prax. O čom rozpráva a prednáša si i v skutočnosti odpozorovala, vyskúšala a prežila. Jej skutočné skúsenosti sú z jej slov veľmi cítiť. Prednáška bola zároveň i vtipná a ukončená praktickou aktivitou - kto chcel si mohol vytvoriť vlastné priesady, tak ako to má byť :)

Permakultúra v záhrade je o sledovaní prírody a postupnom aplikovaní jej procesov do záhrad. Spojenie prírody, vytrvalosti a zdravého sedliackeho rozumu prináša mnohým ľuďom v rôznych kútoch sveta zdravé a jedlé záhrady plné rôznych funkčných prvkov a rastlinných kombinácií.

 

Zopár zaujímavostí, ktoré má z bohatého balíčka informácií od Paulínky zaujali:

  • Častokrát sa stáva, že na jar do pekne pohrabličkovaného políčka zasejeme rôzne druhy prvej zeleniny a zrazu tam nabehnú si pohrabkať sliepky, mačky, vtáky a iné organizmy, ktoré sú pre záhradu zároveň i veľmi dôležité, ale niekedy vedia i naštvať :) Čo s tým? Stačí dať na políčko staré konáre, cez ktoré prechádza svetlo potrebné pre rastliny a zároveň je to zábrana pre tvory, ktoré sú v tejto fáze pre záhradku nepríjemné. Ako málo stačí, len treba pozorovať a vnímať.
  • Mám rada ligurček, ale skoro nikdy sa mi ho nepodarilo dopestovať do želanej podoby. Paula zistila,že ak pri ligurček vysadí šalviu, tak ligurček je najšastnejší na svete. Tento rok to vyskúšam.
  • Keď som sa raz dopracovala k žihľavovému výluhu, tak som s ním rastlinky striekala proti voškám a na zosilnenie rastlín. Vošky na rastline zostali a ja som to už viac neskúšala a nechala som záhradu na prirodzený vývoj a spoliehala som sa na lienky. Na kurze som sa dozvedela,že výluhom treba rastliny polievať. Listy zhorknú, rastlina zosilnie a škodcom nechutí. Horkosť však neprechádza do plodov. Takže všetko je ako má byť :)
  • Spoznala som dlho rodiace mesačné jahody, na ktorých pestovanie sa veľmi teším.
  • Nestačí čučoriedky či hortenzie a iné kyslomilné rastliny len vysadiť do kyslej pôdy, treba ich aj z času na čas zaliať vodou s jablkovým octom v pomere 1:50.
  • Prihnojujeme, samozrejme len rastlinnými výluhmi, len vlhkú, alebo mokrú pôdu, nikdy nie suchú pôdu.
  • Najviac ma zaujalo pestovanie podľa lunárneho kalendára. Vedela som o ňom, len som nikdy nespoznala človeka, ktorý má toľko skúseností s pestovaním podľa Luny ako Paula.
  • Zakoreňovač Galaxy od biopestovateľa a vynálezcu Janka Šlinského bol pre mňa super objav vo svete zakoreňovania rastlín a predpestovania priesad.
  • A mnoho iného :)

 

 

Paulínka ďakujeme a tešíme sa na KOZAfest v Hideparku  v júni 2017, kde budú ďalšie permakultúrne prednášky a praktické workshopy s touto skúsenou osobou.

 

Ďakujeme Bylinková KOZA za ďalšiu nádielku super občerstvenia v podobe hokkaido gulášu, šošovicovej nátierky, vegan bublaniny, raw guličiek, ovocia a zeleniny.