priestory pre tvory

Lipa

Lipa je môj obľúbený strom. Rastie na mojej obľúbenej cyklistickej trase. Trasu mám rada kvôli košatým meandrom stromov, pomedzi ktoré si kľukato šľapem- pomalšie, než zvyčajne- vychutnávam. V lete je to tam nádherne zelené, teším sa z každej búrky, pred ktorej dažďom ma ochránia tamojšie lipy a na jeseň sa vyžívam v šume lístia, jeho zvukoch pod kolesami bicykla. Ale najlepšia je jar. Minimálne každý týždeň chodím „číhať“, či už moje lipy začali kvitnúť. Nielen kvôli čaju, ale aj kvôli tomu poetickému zážitku- možnosti prefičať popod vôňu starých líp a bzukot včiel, sídliacich v ich korunách. :)

Výpravy za lipovým kvetom sa už pomaly môžu začať, tak sa oplatí pripomenúť si, ako ho zbierať a pri akých chorobách ho možno využiť.

Zber môžete začať ešte pred úplným rozkvitnutím, vtedy obsahuje rastlina najviac účinného slizu. Toto obdobie začína približne koncom mája- v júny. Zbierame celé kvety aj s podporným lístkom- to je ten svetlozelený „letáčik“. Sušíme v tenkej vrstve na tienistom mieste. Čaj z lipy chutí fantasticky samostatne, ale aj v zmesiach s napr. čiernou bazou alebo harmančekom, čím sa zvyšujú jej účinky .

Lipa má viacero liečivých účinkov. Pri chrípke a nádche sa nám pomáha poriadne vypotiť a vyhnať teplotu z tela. Odhlieňuje organizmus a uľavuje pri dráždivom kašli. Pomáha pri tráviacich ťažkostiach, je močopudná, čistí krv, znižuje krvný tlak. Vôňa i čaj samotný pôsobí upokojujúco, v stresovom období si ju skúste uvariť s medovkou alebo levanduľou. Môžete ju piť neobmedzene, nielen pri prvých príznakoch chorôb, ale i preventívne. Lipa má aj vonkajšie využitie, zápar z nej prikladajte na rôzne zápaly kože, popáleniny alebo odreniny, budú sa vám rýchlejšie hojiť.