priestory pre tvory

Levanduľový esenciálny olej

   

Levanduľový esenciálny olej (EO) je jeden z najstarších olejov na svete. Jeho história siaha až do starovekého Egypta, kde bol súčasťou najvyššej vrstvy – kráľovskej rodiny a cirkevných hodnostárov. Tí ho používali v kozmetike a parfémoch, rovnako aj pri balzamovaní nebohých. Až Rimania podrobnejšie zistili jeho všestranné liečivé účinky. Používali ho ako antiseptikum, rovnako aj repelent alebo pri praní. Liečili ním bolesť hlavy, úzkosť, depresiu, kožné problémy i tráviace ťažkosti. V bojoch ju využívali vojaci na ošetrenie rán. Dnes sa považuje za jeden z najuniverzálnejších olejov v rámci aromaterapie. Nielen že má svoje miesto v medicíne a kozmetike, rovnako je levanduľa obľúbená aj v gastronómií.

Existuje viac ako sto odrôd levandule, avšak levanduľa lekárska (lavandula angustifolia) je jeden z najlepšie cenených olejov pre svoje terapeutické vlastnosti. Tento olej je vhodný aj pre malé deti.

Vlastnosti:

- reguluje nervový systém                      - protizápalový

- protikŕčový, uvoľňujúci                         - reguluje krvný tlak

- antiseptický                                            - navodzuje spánok

- antibakteriálny                                      - repelentný

- antivírusový

 

Použitie EO:

STAROSTLIVOSŤ O PLEŤ

 • upokojuje podráždenú, svrbiacu a vysušenú pleť a pokožku hlavy
 • tonizuje a zjemňuje pleť, jazvy
 • lieči akné
 • vhodný na všetky typy pleti, vrátane citlivej

 

- Dajte 3 – 5kv. do svojho krému na tvár, oleja alebo šampónu na vlasy, menej je niekedy viac. Začnite s menším počtom kvapiek, dokvapkať sa vždy dá.

- Do rastlinného oleja (harmančekový, slnečnicový, mandľový atď.) v objeme 20ml/4 čajové lyžičky kvapnite 1kv. levandule a zmiernite podráždenú pokožku vášho bábätka.

 

MYSEĽ A TELO

 • má protizápalový účinok
 • zmierňuje horúčku
 • uľavuje od bolesti pri migréne, zubov, žalúdka
 • lieči popáleniny, podráždenú pokožku, svrbenie, kiahne, strie
 • uvoľňuje svalstvo, kŕče
 • poruchy spánku
 • vhodný pri bodnutí hmyzom

 

- Na vankúš nalejte 3 kv. pred spaním. Umožní vám uvoľniť sa a odláka komáre.

- Podvrtnutý členok, natiahnutý sval, bolesť hlavy: naneste 8kv.levandule a 8kv. mäty do 30ml olejového základu a masírujte miesto 3 krát denne.

 

POMOCNÍK V DOMÁCNOSTI

 • jeho vôňu využijete na osvieženie bielizne, skrine, vysávača, topánok a každej miestnosti v dome
 • na rozdiel od iných EO nezanecháva mastné škvrny, preto ho môžeme použiť priamo na textíliu, napr. pár kvapiek dať na vankúš

 

- pridajte 3 kv. do vody v naparovacej žehličke

- Na vrecúško s kvetmi levandule nalejte pár kvapiek a vložte vrecko do šatníka, nielen že vám krásne prevonia skriňu ale odpudzuje aj mole.

Mne osobne nikdy levanduľa nevoňala, až do situácie, keď som prvý krát zacítila vôňu kvalitného EO z tejto rastliny a dozvedela sa o jej všestranných účinkoch. Od vtedy som podľahla jej vôni a neviem si predstaviť, že by tento olej nebol súčasťou základnej lekárničky. Keď sa mojím priateľom stane akákoľvek menšia nehoda, vždy im poviem: „Dám ti na to levanduľu.“ Až som sa minule zarazila, že si určite myslia, že iný olej nepoznám. Ale skutočne má všestranné účinky.

Dôležité je poznamenať, že vždy každý olej je dobré otestovať v lakťovej jamke, či nespôsobuje alergiu. Preto môžete 1 kvapku EO rozriediť v malom množstve rastlinného oleja a natrieť predlaktie. Ak sa do 24h neprejaví svrbenie alebo začervenanie, olej je pre vás vhodným pomocníkom pri zmiernení rôznych zdravotných ťažkostí.  

 

ENERGETICKÁ AROMATERAPIA

 

 

V tejto oblasti je spojený so 7. korunnou čakrou – Sahasrara. Levanduľa vedie k spiritualite, podporuje otvorenosť a otvára dvere do kozmického vedomia. V kúpeli a masáži očisťuje telo a dušu.

        

 

Zloženie: Lavandula angustifolia, Produkt organického poľnohospodárstva 
Pôvod: Bulharsko                                  Kapacita: 10ml

Projekt Voniava s ktorým spolupracujeme má nami overené certifikované oleje v bio kvalite za cenu, ktorá je prístupná pre každého.

 
Použitá literatúra:                                                                                                                                               
Festy, Daniéle. 2019. 6 esenciálních olejů, bez kterých se neobejdete. Praha: Dobrovodský s.r.o. 128 s. ISBN 978-80-7585-599-2 
Hardingová, Jennie. 2016. Esenciální oleje od a do z. Praha: Metafora, 2016. 288 s. ISBN 978-80-7359-502-9
Zrubecká, Adéla. 2018. Aromaterapie podle ročních období. Brno: CPress. 2018. 198 s. ISBN 978-80-264-2085-9     
https://voniava.sk/produkt/organicka-levandula-esencialny-olej/       https://marekbalaz.blog.sme.sk/c/233555/Levandula-a-historia.html https://www.mundo.cz/sk/zajezd/provence