priestory pre tvory

Krtko múdry záhradník a ochranca rašelinísk

Ďakujeme Ti krtko za Tvoju prácu v našich prírodných záhradách. Zožerieš každý rok veľké množstvo hmyzu, ktorý by si s veľkou chuťou pochutnal na našej úrode. Tak si Ty najedený a záhrada viac prekvitá pre zdravie ľudí.

Nám vôbec nevadí, že sem tam urobíš krtince, nevadí nám ani to, že ich je niekedy viac. Pretože my vieme,že táto Tvoja činnosť je veľmi dôležitá pre pôdu, rastliny, ľudí.

 

Pôda z krtincov pochádza z veľkej hĺbky kde krtko pracuje a tvorí rôzne chodby, vďaka ktorým je pôda prevzdušnená, plná života a rastlinkám na povrchu sa potom ešte viac darí.

 

Keďže pôda z  krtincov pochádza z veľkej hĺbky, nie sú v nej žiadne semená. Je to tak vzácna zemina, že niektorí ľudia ju označujú ako čierne zlato. Je veľmi vhodná pre predpestovanie platničiek. Kto chce aby bola táto pôda pre semienka viac vitamínová môžeme ju zmiešať s kompostom.

My  máme parťáčky dážďovky, nielen na záhrade v kompostéri, ale dokonca i v byte pod stolom v nádobách, ale o týchto našich pomocníčkach nabudúce :). Dážďovky nám kakajú veľa kompostu, takže nemáme problém s jeho nedostatkom. A niekedy stačí naozaj málo pridať do zeminy, aby ju prírodne previtamínovalo, pretože kompost je naozaj veľmi liečivý pre pôdu už v malých dávkach :)

 

Kto kompost nemá stačí tá zemina z krtinca.

 

A kto stále prechováva nedôveru voči takejto hline a myslí si, že určite v nej budú nejaké "škodlivivé" semienka či huby,alebo čo :), tak stačí krtkovu zeminu rozložiť na plech a na 10 min ju trošku v trúbe prepiecť na 180°C. A máte zeminový koláč ako lusk. Teda zeminu, z ktorej raz vyrastú semienka, zo semienka rastlina a na nej budú možno aj tie lusky :).

 

Pri pestovaní byliniek v kvetináčoch je hlina od krtka tiež skvelá. Stačí zmiešať 2 nádoby (hrnčeky, vedierka, poháre...) krtincovej hliny s 1 nádobou piesku a máte substrát pre bylinky. Tie sa budú určite radovať takémuto zázemiu.

 

A prečo je krtko ochranca rašelinísk?

Rašelina, ktorú tak veľa preveľa ľudí kupuje na predpestovanie plantičiek, presádzanie a iné všakovaké záhradkárske činy, pochádza zo vzácnych rašelinísk. Kúpou vriec s rašelinou ľudia podporujú ničenie týchto  vzácnych ekosystémov a obaly z rašeliny používané pri preprave sa premieňajú na kopu zbytočného odpadu.

Rašeliniská sú ako rozprávkové krajiny plné života  a  rôznych zaujímavých tvorov. Začali vznikať už v dobe ľadovej. Tieto biotopy sú veľmi vzácne a dôležité pre zdravé fungovanie krajiny. Veľa ľudí si to však neuvedomuje a začali tieto mini  krajiny ničiť ťažbou rašeliny. Tak prichádzajú o životy a domovy mnohé organizmy. Ubližuje to krajine, planéte, klíme a neuveríte, ale tým pádom i zdraviu ľudí.

 

Môžeme to zmeniť. Začnime spolupracovať s krtkom a dážďovkami. Je jedno či si malý, alebo veľký. Každý môže prispieť k ochrane našej milej krajiny, alebo i iných krajín. Stačí začať doma robiť malé významné veci. Ako napríklad nekupovať rašelinu.

 

 

Ďakujeme, že pomáhate vašim rozhodnutím a skutkami robiť  svet krajším a zdravším miestom.

 

 

 

S láskou

Cuketa