priestory pre tvory

Komunitné spoznávanie a spracovanie darov zeme.

Spoločne s členmi našej organizácie Cuketa o.z. a dobrovoľníkmi budeme realizovať projekt v nitrianskom Hideparku, ktorý je zameraný na tradičné, ale komunitné spoznávanie liečivej sily plodín a bylín a spôsoby ich spracovania od sušenia, nakladanie v olejoch, octoch až po zaváranie-konzervovanie.

Ľudia v komunitnej záhrade KOZA vedia pestovať v súlade s prírodou a aktívne tráviť svoj voľný čas pri tvorbe jedlej zelene v meste. Pozorujeme, že častokrát nevedia čo s prebytkami, alebo aj keď ich vedia spracovať tak sa im to nechce osamote doma. Tak sme vymysleli komunitné Zaváraniny, kedy v rámci viacerých stretnutí chceme nielen spoznávať a spracovávať úrodu /dopestovanú i divokú/, ale i zveľadiť komunitnú záhradu, aby bola ešte krajšia a efektívnejšia.

Chceme pestovať a uskladňovať plodiny, ale i medziľudské vzťahy, pomáhať tak komunitnému rozvoju, lokálnej ekonomike a v neposlednom rade životnému prostrediu. Všetky stretnutia budú určené pre širokú verejnosť a budú bezodpadové v objatí prírody.

 V tejto hektickej dobe sa ľuďom nechce riešiť doma veci „navyše“ radšej si ich kúpia, ale častokrát si neuvedomujú čo kupované suroviny obsahujú a aký vplyv to má na zdravie človeka, ale i celej planéty. Jednoduchými krokmi ako je zbieranie, varenie, či spracovanie plodín a bylín môžu ovplyvniť lokálnu ekonomiku, znížiť produkciu odpadu v domácnosti a prispieť k udržateľnejšiemu rozvoju s ohľadom na budúce generácie.

 

Projektom chcem ľuďom ukázať ako dokážu byť i malé záhradky, balkóny či kvetináče v bytoch produkčné, koľko vieme dopestovať kvalitných vitamínov. A keď máme možno i neúrodu, tak liečivá sila, dokonca i chutná sa ukrýva v okolitej prírode. V jedlých burinách, bylinkách, plodoch. Chceme ľuďom ukázať ako túto sezónnu hojnosť môžu spracovať, tak aby i v čase neúrody mali prísun lokálnych vitamínov bez konzervantov, chemikálií a prepravy z ďalekých krajín.

 

Projekt bude obohatený o prednášky, workshopy v rámci ktorých si ľudia môžu vyskúšať stavbu záhonov, lavičiek, komunitnej sušičky, zavárať, nakladať do olejov, octov a všeličo iné.

Budú si môcť vypočuť zaujímavé informácie o liečivej sile prírody a o zdravej záhrade.

Budeme organizovať pikniky, kde si budeme priamo i jedlo pripravovať a hostiť sa :)

 

Tešíme sa na všetkých a všetko :)

 

Cuketa o.z.

 

Tento projekt sa uskutočňuje vďaka finančnej podpore Nitrianskej komunitnej nadácie v grantovom programe Inovatívne s Faxconnom.