priestory pre tvory

Hviezdica prostredná

Skoro všade rastie, niekedy i celý rok. Chodíme okolo nej, pri nej a nikto si ju veľmi nevšíma. Väčšinou nejaký gazda, ktorý ju natrhá sliepkam, ktoré ju zbožňujú a preto má i ľudový názov kuračka.

Skutočný názov tejto nenápadnej, ale o to významnejšej rastlinky je Hviezdica prostredná /Stellaria media/.

Na rôznych miestach, v záhradách ako i v komunitnej záhrade KOZA v Hideparku, tvorí husté porasty. Väčšina ľudí ju vytrháva ako burinu. Táto rastlina však chráni pôdu pred eróziou - odstraňovanie najúrodnejšej vrchnej vrstvy pôdy vplyvom rôznych činiteľov, udržuje vlhkosť pôdy a tvorí oporu a o chranu pre rastliny.

A keď vám v záhradkách ešte nič nerastie Hviezdica je bohatým zdrojom vitamínu C a E, má mnoho liečivých účinkov. Naši predkovia to veľmi dobre vedeli a my si to môžeme znovu pripomenúť a vrátiť Hviezdici jej miesto do našich životov.

Hviezdicový čaj pred jedlom je veľmi skvelý proti žalúdočným a tráviacim ťažkostiam. Pomáha pri dýchacích problémoch a odstraňuje kašeľ. Je to vynikajúce kloktadlo. Mne osobne čaj chuťovo veľmi nechutí, ale zvyknem si, tak ako som si zvykla piť kávu bez cukru :) Čo bolo fakt veľmi ťažké. Všetko sa dá len treba chcieť.

Chuťovo je kuračka lepšia čerstvá v šalátoch. Chutí proste ako šalát. Takáto vitamínová bomba navyše znižuje cholesterol, čistí telo a zlepšuje náladu :)

Kto má rád šťavy, môže vyskúšať hviezdicovú šťavu. Pre lepšiu chuť si to môžete nakombinovať aj s inými plodinami či bylinami. Čistá šťava sa používala ako obklad na unavené a opuchnuté oči. 

Veľmi ma potešilo, že sa z hviezdice dá urobiť aj mastička, ktorá pomáha pri ekzémoch, hemeroidoch, kožných rankách, lupienke a pod. Teším sa na výrobu. Určite to bude zaujímavé.