priestory pre tvory

Esenciálne oleje

Už naši predkovia poznali liečivú silu esenciálnych alebo inak nazývaných éterických olejov. V jednej kvapke je úžasná liečivá sila, ktorá pomôže na všakovaké neduhy.

 

ČO SÚ ESENCIÁLNE OLEJE A KDE ICH V PRÍRODE NÁJDEME?

 

Esenciálne oleje sú prchavé látky. To znamená, že ak zabudneme fľaštičku s EO otvorenú, po čase nám látka vyprchá.

Tieto látky sú z rôznych častí rastlín:

  • zo semien                                                                               
  • z kôry
  • listov
  • stoniek
  • koreňov
  • kvetov
  • plodov

 

 Keby sa pozrieme na tieto časti pod mikroskopom, uvideli by sme tzv. „olejové vačky“ v ktorých sa ukrývajú silice. Niektorí ľudia hovoria o tom, ako si kúpili silice do difuzéra alebo aromalampy. Ale silice sú len v častiach rastlín, v skutočnosti si kúpili esenciálne/éterické oleje.

 

ČO OVPLYVŇUJE KVALITU EO?

  • stav pôdy
  • hnojivá (bio alebo chemické)
  • miesto, kde sa rastlina pestuje
  • podnebie a nadmorská výška
  • obdobie a metóda zberu
  • destilačný proces

 

Esenciálne oleje/silice predstavujú veľký význam pre samotné rastliny. Lákajú svojou vôňou hmyz, vďaka čomu dôjde k procesu opeľovania a zároveň aj rozmnožovaniu rastliny, no v iných prípadoch naopak odpudzujú iné rastliny, hovoriac: „Tu nemôžeš rásť“! Rastlina môže mať vďaka EO aj horkú, nepríjemnú chuť, čím sa chráni pred hmyzom, ktorý by ju zjedol. Jedna z najdôležitejších vecí je, že EO pôsobia antibakteriálne, antivírusovo, čím chránia rastlinu pred infekciou a vytvárajú tak rastline imunitu a dovoľujú jej prežiť aj v extrémnych podmienkach.

Už som spomínala, že EO sú prchavé látky, no zároveň sú aj hydrofóbne, to znamená že nie  sú rozpustné vo vode. Ak by sme nakvapkali EO do vody, mastné kruhy by nám plávali na povrchu. Preto sú rozpustné v tukoch/rastlinných olejoch (slnečnicový, olivový, jojobový, mandľový atď.), v mlieku, alkohole, mede, v octe a soli.

 

AKO SA EO ZÍSKAVAJÚ?

 

 1. Destilácia vodnou parou

Je to najčastejšie používaná metóda, väčšina EO sa získava práve touto metódou. Rastlinný materiál sa vloží do destilačnej banky, ktorou prechádza horúca para. Ta spoločne s éterickým olejom stúpa nahor do inej banky. Počas tohto prechodu sa obe látky zachladia, vďaka čomu sa oddelia (keďže je EO hydrofóbny) a vzniknú dve zložky - EO a hydrolát alebo inak nazývaný aj hydrosól.

 

       

 2. Lisovanie za studena 

Táto metóda sa používa pri EO ktoré sú z citrusových plodov. V šupke (flavede) sa nachádzajú olejové vačky, ktoré obsahujú EO. Mechanický tlak tieto vačky pretrhne a EO sa uvoľní zo šupky. Takáto metóda sa používa aj pri získaní olejov z kôry.

 

 

ZAUJIMAVÉ JE, KOĽKO TREBA RASTLINNÉHO MATERIÁLU NA VÝROBU

 

  • na 1l EO z citróna treba:                                         3 000 citrónov
  • 1l EO z levandule:                                                    150 kg kvetov
  • 1l EO z mäty:                                                             1 tona listov
  • 1l EO z ruže:                                                               5 ton lupeňov
  • 1l EO z medovky:                                                      6 ton lupeňov

 

Ľudia si často krát neuvedomujú veľkú silu čo i len v jednej kvapke. Kto sa aspoň trocha zaujíma o EO dobre vie, že napr. 1 kvapka EO z Mäty = 28 šálok čaju! A predstavte si aké je asi množstvo - 5 ton lupeňov z ruže? Preto je aj tento olej vrátane medovky jeden z najdrahších a najvzácnejších olejov na svete. O ruži sa aj hovorí, že je „kráľovná všetkých olejov“.

Teraz sa dostávame k najdôležitejšej časti tohto článku, a to je bezpečnosť.

 

AKO BEZPEČNE POUŽÍVAŤ EO?

 

Difúzia (inhalácia)

Esenciálne oleje sa rozptýlené vo vzduchu dostanú cez náš nos do pľúc a tým aj do krvného obehu. Tento spôsob je najbezpečnejší zo všetkých a je vhodný aj pre malé deti, najmä v prípade difuzéra. V hodná je teda aplikácia cez:

  • difuzér, osobný difuzér                   
  • vhodnú aromalampu
  • parný kúpeľ
  • naparovanie

 

Aplikácia na a cez pokožku

Tento spôsob je tiež bezpečný, avšak veľmi dôležité je mať aspoň základy riedenia EO.  Pretože žiadny EO by sa nemal aplikovať priamo na pokožku, s výnimkou napr. levandule, čajovníka, kadidla. Aj to iba lokálne, v malom množstve a v nutných prípadoch. Je potrebné aplikovať EO cez tzv. „nosič“, ktorý predstavuje akýkoľvek rastlinný  olej (marhuľový, olivový, slnečnicový atď.). Ak budete mať chuť na relaxačný kúpeľ, rovnako musíte EO zriediť buď v rastlinnom oleji, soli a v takejto podobe ho vyliať do vane. Takýmto spôsobom sa krásne vpije cez pokožku so všetkými svojimi liečivými látkami. EO zo škorice, klinčekov, rovnako aj eucalyptus globulus nikdy do kúpeľa nedávame, pretože sú veľmi silné a mohli by nepríjemne reagovať s pokožkou. Nikdy nekvapkáme EO priamo do vane s vodou!

Dôležité je však podotknúť, že nikdy nekvapkajte EO aj priamo do ústnej dutiny, na jazyk, do očí, uší alebo do vody a vypiť! Keďže sú to silné látky, môžu spôsobiť vážne problémy sliznice úst a hrdla, ďalej žalúdka a pečene.

Čo sa týka celkovo vnútorného použitia EO je táto téma najkontroverznejšia. Ja osobne poznám zástancov, ale i ľudí, ktorí sú zásadne proti. Ja v tom vidím zlatú strednú cestu. Užívať EO sa môžu, ale len pod dohľadom skúseného aromaterapeuta, ktorý nastaví dávkovanie. Ak je však aromaterapeut naozaj dobrý, túto možnosť zvolí medzi poslednými a bude skôr preferovať iný spôsob aplikácie, ktorý je oveľa bezpečnejší a účinnejší (difúzia alebo cez pokožku).

 

Riedenie EO:

1%  5-6 kv. do 30ml = je vhodné pre deti, tehotné ženy, ľudí s oslabenou imunitou a jemnou pokožkou

2% 10-12 kv. do 30ml = na masáže, po kúpeli, na bežné použitie pre zdravých dospelých

3 – 10%  15-18 kv. do 30ml = vhodné na krátkodobé použitie, problémy s dýchaním, poranenie svalov, natiahnutie, stuhnutie  

 

PRVÁ POMOC PRI VYLIATÍ EO NA POKOŽKU

 

 

Jednou z najdôležitejších informácií v rámci bezpečného používania je, že ak sa vám náhodou stane, že sa vám olej vyleje na pokožku, nikdy ho z nej neutierame vodou, ale vždy akýmkoľvek rastlinným olejom namočeným vo vate, handričke.

Zároveň je dôležité pripomenúť, že existujú EO, ktoré sú fotosenzitívne. To znamená, že    ich neaplikujeme cez horúce letné dni, kedy sú dané miesta na tele vystavené slnečnému žiareniu. Oleje by mohli nepríjemne reagovať, spáliť ju alebo je možné, že sa na nej vytvoria červené fľaky, pigmentové škvrny.                                                                                         

Sú to oleje ako: citrón, pomaranč, bergamot, limetka, grapefruit, tangerínka, kmín alebo zázvor. Čiže prevažne všetky citrusové oleje. Aplikovať ich na pokožku môžeme, ale minimálne 12 hodín pred vystavením sa slnku, alebo na neodhalené časti tela.

Čo sa týka bezpečnosti, celkovo malé deti, tehotné ženy a ľudia s vážnym zdravotným ochorením by mali byť obozretní pri množstve EO, druhu a aplikácií. Pre takýchto ľudí je dobré si tieto informácie zistiť podrobnejšie. Ak by sa náhodou stalo, že dieťa olej prehltne, je potrebné mu dať vypiť napr. mlieko (keď že obsahuje tuky), nikdy nie spomínanú vodu.

EO sú vzácny dar od prírody a preto by sme mali k nim pristupovať s vážnosťou a veľkou úctou. Netreba si nahovárať, že nám vyliečia všetky choroby sveta. Nenahrádzajú lekársku starostlivosť, avšak môžu vo veľkej miere prispieť k zlepšeniu stavu či už z fyzického alebo psychického hľadiska.

 

Ak by sme EO mali pomenovať všeobecne a stručne, mohli by sme o nich hovoriť že sú:

 

  • antibakteriálne
  • antivírusové
  • antioxidačné
  • antiseptické
  • bojujú proti stresu
  • pomáhajú pri bolesti
  • zlepšujú náladu

 

NIE JE OLEJ AKO OLEJ

 

V predaji je mnoho olejov. Ak by som mala písať o tom, ako rozoznať kvalitný od nekvalitného, bolo by to na tento článok veľmi zdĺhavé. Nemusí byť človek odborník, ani mať špeciálne vyvinutý zrak a čuch. Preto verte svojím zmyslom. Veď sami viete, ako asi vonia pomaranč alebo mandarínka, keď si ju ošúpete doma. Narušíte olejové vačky a uvoľní sa vám nádherná vôňa EO z ovocia. Čo je okrem toho dôležité, mať aspoň zdravý sedliacky rozum a nečakať, že EO napr. z ruže bude stáť 4 eurá, keď ako som spomínala, je potrebné na túto výrobu neskutočne veľa rastlinného materiálu. Ak nájdem značku, ktorá takýto olej predáva, je to pre mňa smerodajné, že kvalita to nebude.

Treba mať na zreteli, že oleje nám len tak do fľaštičky z neba nespadli J Je dôležité si predstaviť mnoho faktorov, ktoré sú súčasťou výroby. Od samotnej práce na poli, putovanie materiálu, jeho množstva, proces výroby, testovanie, balenie smerom k zákazníkovi. Kvalita a cena by mali byť primerané danému oleju. Nie vždy platí, čím drahší olej, tým lepší. Poznám to z vlastnej skúsenosti. Je len na našom rozhodnutí, koho budeme kúpou EO podporovať.

Držím vám palce pri experimentovaní. Esenciálne oleje sú súčasťou životného štýlu, toho ako si vážime seba a svoje okolie a akou cestou chceme kráčať na ceste za zdravím.

 

 

Použitá literatúra:

Hardingová, Jennie. 2016. Esenciální oleje od a do z. Praha: Metafora, 2016. 288 s. ISBN 978-80-7359-502-9 
Festy, Daniéle. 2019. 6 esenciálních olejů, bez kterých se neobejdete. Praha: Dobrovodský s.r.o. 128 s. ISBN 978-80-7585-599-2
Zielinski, Eric. 2019. Liečivá sila esenciálnych olejov. Bratislava: Tatran. 316 s. ISBN 978-80-222-0981-6
Zrubecká, Adéla. 2018. Aromaterapie podle ročních období. Brno: CPress. 2018. 198 s. ISBN 978-80-264-2085-9
https://www.stadlerform.sk/co-su-etericke-oleje/
https://vonacik.sk/ako-sa-esencialne-oleje-vyrabaju/
http://ellinor.sk/blog/ako-spravne-pouzivat-esencialne-oleje/m233
https://bellmedi.sk/produkt/levandulova-voda/
https://voniava.sk/ako-bezpecne-pouzivat-esencialne-oleje/
https://www.magazin-zivotny-styl.com/zdravy-zivotny-styl/pouzitie-esencialnych-olejov
http://daryzeme.blogspot.com/2018/04/slniecko-esencialne-oleje.html
https://lepsiden.sk/esencialne-oleje-7-zakladnych-tipov/
https://www.cpa-counseling.com/essential-oils-for-mental-peace/