priestory pre tvory

Deň Zeme je každý deň

Deň Zeme býva častokrát pre mnohých ľudí len v 1 deň. Deti v školách namaľujú pekné plagáty s touto témou, zahrajú sa hry pri ktorých vyseparujú nejaký ten odpad, symbolicky zasadia strom, alebo postavia vtáčí dom. Všetci sa tvária ako im na prírode ako i celej planéte záleží. A potom sa život vráti do konzumných koľají.

My však máme šťastie, že v našej práci ako i vo voľnom čase máme Deň Zeme každý deň. V  konkrétny dátum oslavy našej planéty sme si už len pripomenuli čo všetko robíme každý deň pre krajšie a udržateľnejšie dni. Sanžíme sa aby príroda prekvitala, záhrady uzdravovali, odpad sa redukoval, ľudia sa usmievali, zvieratá od šťastia poskakovali, nákupné košíky zodpovedné nákupy obsahovali, deti s radosťou svet spoznávali.

Celý týždeň 17.4.-21.4.2017 sme si spolu s deťmi z Lesného klubu Medovka pripomínali ako oslavujeme Deň Zeme každý deň malými krokmi, ktoré však majú veľký význam. Pripomenuli sme si ako sa snažíme nakupovať veci a potraviny lokálne od miestnych pestovateľov a  producentov. Keď pestovateľov nepoznáme, pozorujeme či výrobky majú fayn zloženie a označenie ekologického poľnohospodárstva. A keď už máme chuť na nejakú exotiku, tak kupujeme produkty s označením Fair trade. Minimalizujeme produkciu odpadu a keď ho už produkujeme sanžíme sa ho čo najviac vyseparovať a bioodpad zkompostovať. V obchodoch odmietame igelitky a nosíme pri sebe trváce väčšinou plátené tašky. Postupne sa snažíme stále viac používať drogériu a čistiace prostriedky, ktoré neubližujú ľudskému telu a prírode. Máme prírodnú jedlú záhradu, v ktorej si pestujeme vlastné potraviny bez používania chémie. Papier využijeme z oboch strán, okrem toaletného :) A mnoho iných malých vecí, ktoré však majú vplyv na blízke okolie, ale i ďaleký svet.

Na Deň Zeme 22.4.2017 sme neorganizovali chvíľkové eko súťaže ani nemaľovali plagáty, ktoré by aj tak skončili v koši. Radšej sme si dali malú brigádu a zveľaďovali kúsok hidepark zeme. Ako lepšie oslavovať a rozvíjať seba i svoje okolie ako zmysluplnou /niekedy i nepremyslenou, ale veselou/ prácou. Je super, že spoločne sa môžeme podieľať na rozvoji miesta tvoreného ľuďmi a pre ľudí v spolupráci s prírodou. 

Keďže si uvedomujeme potrebu vzdelávania a rozširovania si poznatkov v oblasti zodpovedného žitia a ochrany prírody vybrali sme sa na prednášku Ako žiť bez odpadu, ktorá sa uskutočnila v Ponk Coworking. Pripomenuli sme si čo vieme a dozvedeli sa ďalšie zaujímavosti z oblasti života bez odpadu.

Sme veľmi radi, že sme súčasťou komunity pre ktorú je Deň Zeme každý deň a aj ten najmenši “eko” krok má podľa nás zmysel.

Nikto nerobí väčšiu chybu ako ten, ktorý si myslí, že to málo čo môže urobiť je bezvýznamné. /Edmund Burke/