priestory pre tvory

Univerzálny ekočistič

Viete čo je super na tom keď drhnem celú domácnosť domavytvoreným k prírode priateľským univerzálnym čističom? Nemusím sa báť, že čo ak mi niečo vyšplechne na kožu, či na sliznice.

Môžem sa konečne postaviť bosá do sprcháču a šurovať jedna radosť bez krkolomných polôh, len aby sa ma nejaká chémia nedotkla. Pritom to bolo jedno, lebo som ju aj tak vdychovala /ale to bolo dávno/.

Nemusím mať halucinácie, že čo ak z tohto ekočističa niekde trochu zostane a ja potom budem z toho jesť. Nemám problémy popri upratovaní vyzobávať čo mi príde pod ruky, pretože pri upratovaní všakovaké poklady nájdem, snáď boli ešte jedlé : ). Proste žiaden strach z agresívnej chémie a všetko je čisté, dokonca aj vydezinfikované.

A viete čo je ešte super, že na takýto čistič všetko nakúpim bezobalovo v obchodíku Špajza. Načapujú vám ocot, ktorý čistí, navážia vám klinčeky a škoricu, ktoré hodíte do octu a tieto suroviny potom dezinfikujú. Odstrihnú vám z lufy, ktorou všetko vyšurujete a keď doslúži šup s ňou do kompostu. A pre voňavý efekt si môžete do octu nahádzať šupy z citrusov, alebo nakvapkať rôzne silice. Silnejšie znečistené povrchy a vodný kameň pred drhnutím ešte posypem jedlou sódou, ktorú vám tiež s láskou navážia.Toto sú tie radosti jedného dňa pri ktorých viete že pomáham sebe, ale i životnému prostrediu, klíme, budúcnosti.Stačí tak málo, aby sme prispeli k tak veľkej zmene.

 

AKO NA TO:

Zmiešame ocot a vodu v pomere 1:1 napr. 1l vody a 1l octu. Do tejto zmesy môžeme nakvapkať esenciálnu silicu, čím viac kvapiek tým silnejšia vôňa. Ja obľubujem citrusy. Ak mám možnosť, tak namiesto silice použijem šupy od citrusov, ktoré nechám lúhovať len v octe cca 2 týždne.

Tak isto vhodím do octu s citrusovými šupami za hrsť klinčekov a škorice. Po 2 týždňoch voňavý ocot zriedim s vodou. Väčšinou to mám všetko v 5l pohári z ktorého postupne odlievam.

Šupy, klinčeky, škoricu po precedení hodím do kompostu.

Komu ocot aj tak vadí resp. jeho zápach môže ho nahradiť kyselinou citrónovou. Stačí rozpustiť 10g v 1l vody. Ale podľa mňa má ocot lepšie čistiace účinky. Vyskúšajte a uvidíte čo sa vám bude viac pozdávať.

Ak je povrch silne znečistený napr. pripáleniny či vodný kameň, tak predmety nastriekam ekočističom, potom posypem sódou bikarbónou, nechám pôsobiť 10 – 30 min, podľa intenzity znečistenia. Následne predmety opäť nastriekam a už drhnem lufou : ).

 

Takýto domáci výrobok šetrí nielen vaše zdravie, životné prostredie, ale i vaše peňaženky : )

 

Príjemné čistenie bez chémie, pretože iba v zdravom dome môžu žiť zdraví ľudia : )