priestory pre tvory

Obdobie limonád

Prichádza leto, na pitný režim myslíme viac ako v zimnom období. V záhrade a v prírode rastú byliny, z ktorých si môžeme pripraviť nielen liečivé čaje, ale aj osviežujúce limonády. „Zarobíte“ si ich do velikánskeho džbánu, alebo do fľaše a môžete popíjať.

Ja osobne obľubujem rôzne maceráty- na studeno vylúhované bylinky vo vode- trebárs mätu, medovku, materinu dúšku, tymián. Jednoducho natrhané byliny „napchám“ do fľaše s vodou a nechám lúhovať čo najdlhšie- dovtedy, kým sa nedostaví smäd. Macerovať zvyknem aj zelený čaj- kvalitný sypaný japonský. Je vynikajúcim zdrojom vitamínov a minerálov a teínovej energie. Vyskúšajte si aromatické bylinky pomixovať v stolovom mixéry spoločne s citrónovou šťavou, medom a vodou. Potom len preceďte šťavu a podľa potreby rozrieďte vodou. Takto efektívne doplníte tekutiny i vitamíny.

Ďalšou kategóriou limonád sú vychladené čaje. Všetky zalejete horúcou vodou, necháte vychladnúť a môžete kombinovať s ovocnými šťavami alebo bylinkami. Vyskúšajte trebárs červený čaj rooiboss jablkovou šťavou alebo jahodovou mätou- rooibos je bohatý na vápnik a iné minerálne látky. Osviežujúci je kvet ibišteku červeného- tzv. karkade, nápoj z neho je bohatý na vitamín C a železo. Skvelý na výlety! Energiu doplní maté- čaj z cezmíny paraguajskej, skúste pridať citrónovú trávu alebo mätu. Neodporúča sa piť vychladnutý zelený čaj- tým stráca svoje antioxidačné účinky, je skôr na škodu ako na úžitok. Radšej ho macerujte na studeno. Všetky uvedené čaje kúpite bežne v čajovniach a predajniach s čajom.

Najrýchlejšiu a najpraktickejšiu limonádu pripravíte zaliatím sirupu vodou. Aby som sa vyhla tým kupovaným, ktoré sú plné aditív- všakovakých konzervantov a farbív, pripravujem si sirupy doma. Je to jednoduché, dobrodružné, voňavé. V tomto blogu vám prinášam recepty na tri sirupy, ktoré sme si ako Bylinková KOZA uvarili i otestovali na smädných zákazníkoch. :)

ZÁZVOROVÝ SIRUP

Zázvor je skvelý pri tráviacich ťažkostiach i bolestiach hrdla, sirup z neho môžete užívať po lyžičkách alebo si z neho pripraviť limču.

Ingrediencie:

  • 40Og čerstvého zázvoru
  • 1 kg krištáľového cukru
  • 1 liter voda
  • 2 ks citrón

Postup:

Zázvor olúpeme, nakrájame/nastrúhame na tenké plátky. Vodu s cukrom privedieme ku varu, pridáme na plátky nakrájané a umyté citróny. Pridáme zázvor, varíme na miernom plameni cca 15 minút. Po odstavení ho precedíme a ešte horúci nalejeme do vysterilizovaných fliaš. Poriadne ich zavrieme a dnom hore ich zabalíme do deky a necháme pod ňou vychladnúť do ďalšieho dňa.

BAZOVÝ SIRUP

Najpopulárnejší, najvoňavejí, osviežujúci. Bazové kvety zbierame za slnečného dňa, ideálne v doobedňajších hodinách. Po zbere ich necháme voľne na novinách, umožníme tak chrobáčikom bývajúcich v kvetoch ujsť pred uvarením na sirup :) .

Ingrediencie:

  • 30 ks bazového kvetu
  • 3 l voda
  • 3 kg krištáľový cukor
  • 3 ks citróny
  • 40 g kyselina citrónová

Postup:

Prevaríme si vodu, necháme ju vychladnúť. Jeden citrón odšťavíme, zvyšné dva nakrájame na plátky. Spolu s kvetmi dáme všetko do odstátej vody. Necháme lúhovať min. 24 hodín. Na druhý deň scedíme macerát do väčšieho hrnca. Pridáme kyselinu citrónovú. Postupne varíme, pridávame cukor, miešame až do jeho roztopenia. Snažíme sa, aby sirup neprišiel do bodu varu, kvôli zachovaniu liečivých účinkov bazy. Odstavíme, ešte horúci sirup nalievame do čistých fliaš. Zatvoríme. Necháme sterilizovať pod utierkou do nasledujúceho dňa.

LEVANDUĽOVÝ SIRUP

Úžasne voňavý a chutný, jemne kyselkavý sirup.

Ingrediencie:

  • 4l minerálnej vody neperlivej
  • 2 hrnčeky sušenej levandule
  • 1 väčší citrón pokrájaný na plátky
  • 1 alebo 1,5 sáčka kyseliny citrónovej
  • 2 kg trstinového cukru, alebo podľa vašej chuti

Postup:

Vodu privedieme do varu, do nejakej väčšej nádoby alebo hrnca alebo 7 l zaváraninového pohára, nasypeme levanduľu, prilejeme zovretú minerálnu vodu, prihodíme kyselinu citrónovú, cukor a plátky citróna a miešame pokým sa cukor nerozpustí, prikryjeme viečkom a necháme cca 48 hodín macerovať, po 24 hodinách alebo proste len po ubehnutej noci, premiešame obsah a necháme zase oddychovať. Po prejdení 48 hodín sirup scedíme a nalejeme do sklenených fliaš alebo zaváraninových pohárov, ktoré sme predtým dôkladne umyli najlepšie vriacou vodou. 

Sirup si riedime podľa chuti vodou alebo mierne perlivou minerálkou. Odporúčam skladovať ho v chladničke, pri izbovej teplote neviem aká je trvanlivosť.

Tak a môžte sa unášať na levanduľových relaxačných vlnách. Krásne osvieženie :)