priestory pre tvory

KOZAfest 2017

Ahojte všetci, už po tretíkrát pre Vás chystáme krásnu oslavu komunitnej záhrady KOZA na Hideparku v Nitre pod názvom KOZAfest.

Kedy: 24.6.2017 /sobota/ od 13:00

Kde: Hidepark Nitra

Tohtoročný KOZA FEST sa budeme tešiť z mestského záhradničenia. Porozprávame si niečo o vermikompostovaní, permakultúre v meste, balkónovom domácom pestovaní a jedlých mestách.
Nezabúdame aj na to, že popri našej každodennej činnosti vytvárame množstvo odpadu a tak sa budeme venovať aj téme zero waste, teda ako predísť zbytočnému vytváraniu odpadov, ktorý končí na skládkach.
Všetky prednášky budú viesť skúsené lektorky, tak dúfam, že od nás odídete plný skúseností a nápadov ako začať zahradničiť v meste.

Súčasťou akcie je aj BAZÁR, kde môžete objaviť predajcov krásných vecí, recy vecí, retro predmetov, a ľudí čo Vám pripravia jedlo, ktoré kvalitne a zdravo zasýti a poteší.

Ak náhodou patríte k tým, ktorí radi tvoria, budeme mať aj EKO DIELNE, kde si budete môcť vydizajnovať vlastnú eko flašku,vyrobiť plátennú tašku, ktorú budete môcť používať stále dookola, či vytvoriť vlastný vermikompostér. Tak sa naučíte ako vytvárať kvalitný kompost i v byte :)

Večer sa potešíme koncertom, príde nám zahrať DÁŠA FON FLAŠA.

A kedže chceme aby ste sa u nás cítili dobre, tím Bylinkovej kozy Vám pripraví suprové vege jedlo a osviežujúce nápoje.

VIAC PODROBNÉHO INFO O PREDNÁŠKACH UŽ ČOSKORO :)

PREDAJCOV NA BAZÁRI BUDEME PRIDÁVAŤ POSTUPNE, ABY STE SA MOHLI ČASTEJŠIE TEŠIŤ :)

P.S. predajcovia na bazár stále sa môžete hlásiť ak máte záujem prísť ,vo všetkých kategóriach : HAND MADE, GOOD -FOOD, RECY VECI a DIZAJN - píšte na mail

Všetci ste vítaní :)

Pre prednášky chtivých tu máme bližšie informácie o lektorkách a témach, ktorým sa budú venovať na KOZA FESTE.
Prednášky budú prebiehať od 13:00, celkovo budú štyri v trvaní cca 1 hodinu.
Viac informácií o aktivitách a pôsobisku našich lektoriek nájdete tu:www.facebook.com/eviananeziskovka 
alebo tu :www.zelenaskola.sk
--------------------------------------------------------------------------------
Ing. Paulína Urdová
Mám niekoľko záhrad, pretože je to moja celoživotná téma a vášeň. Neustále ju rozvíjam: do podoby školských záhrad, prírodných a permakultúrnych, balkónových, dažďových, komunitných a jedlých mestských záhrad. Mám 25-ročné skúsenosti s pestovaním zeleniny a drobného ovocia. Viem, že šťastie sa ukrýva v záhradách.
: Jedlé mestá (a dediny) 
Prečo jesť jedlo z blízka? Ako mať jedlo "na dosah"? Možno sme ešte nezabudli pestovať, iba sa nám už nechce. Ako to urobiť a potom už nerobiť a mať hojnosť, dostatok, bohatstvo jedla v mestskom parku?
: Balkónová záhrada 
Mnou vypestovaný šalát alebo paradajka chutí vždy najlepšie. A mám z toho takú radosť! K tomu voňavé bylinky a koreniny, jedna jahoda - paráda:)
Dozvieme sa o orientácii na svetové strany, nádobách, pôde, zalievaní a prihnojovaní, vhodných druhoch zeleniny, byliniek a drobného ovocia pre rôzne typy balkónov.
--------------------------------------------------------------------------------
Mgr. Laura Martinková
Každodenná skúsenosť ma priviedla na cestu k nulovému odpadu. Pozorujem seba a svoje okolie, nastavujem zmeny v správaní a nakupovaní, vyhodnocujem. A potom "nenakupujem", triedim, vermi-kompostujem. Verím, že to má zmysel.
: Nulový odpad v domácnosti - zero waste home 
Sci-fi? Najskôr zažijeme horor s odpadovým NEtvorom. A potom sa nasmerujeme k "NULE" a v bežnej domácnosti sa to stane jednoduchou realitou. Ekonomické, ekologické a etické riešenie pre všetkých. Ukážeme vám lacné tipy a triky ako začať, pre premýšľavých a kreatívnych skvelé nápady, ako sa s odpadom zabaviť.
: Kompost a vermikompost 
Biologický odpad môže tvoriť až 50% z celkového množstva odpadu, a to aj v meste. Je veľa spôsobov, ako túto cennú surovinu využiť. Môžeme na sídlisku založiť komunitné kompostovisko? A v kuchyni alebo na balkóne chovať dážďovky? Bude to zábava:)

 

Toto podujatie sa uskutočnili i vďaka finančnej podpore Nadácie Orange a Nitrianskej komunitnej nadácii.

 

FB foto z udalosti