priestory pre tvory

Jedlá lavička

Mám rada ak sú veci multifunkčné hlevne tie, ktoré majú ľuďom uľahčiť život v rôznych oblastiach života od bývania, varenia, cestovania, relaxovania až po vzdelávanie.

A pri vzdelávaní a aplikovanej environmentálnej výchove sa zastavím, keďže sa jej posledné roky venujem.

Postupne sme začali  naše eko aktivity obohacovať i o návrhy a realizácie multifunkčných exteriérových prvkov, ktoré v sebe spájajú relax, pozorovanie, experimentovanie, prírodu, edukáciu.

A tak vznikol jeden z prvých našich pokusov Jedlá lavička. Vďaka projektu Activator, ktorý realizoval Hidepark v spolupráci s Kontener ART a Slubfurt sme si jej realizáciu mohli vyskúšať na týchto troch miestach. Všade sa nám ju podarali zhotoviť inak, ale svoj účel plnila :)

Aký je jej účel?

V prvom rade je Jedlá lavička zhotovená hlavne z odpadového materiálu, zo starých paliet, ktoré sa rozobrali a zložili do želanej podoby. Čo je celkom bežný postup. Drevo sa prebrúsilo a nalakovalo ako ochrana pred vplyvmi počasia.

Naša lavička však bola iná :) Z časti, ktorá slúži na opieranie sme vytvorili vyvýšený záhon plný byliniek, ale i kvetov a zeleniny, podľa toho kde si čo želali. K bylinkám sme dali i edukačné tabuľky z odpadového dreva s názvami rastlín. Snažili sme sa aby všetky rastliny boli jedlé, aby ich ľudia mohli vnímať všetkými zmyslami. Pozorovacie okienko v bočnej časti operadla poslúžilo hlavne deťom na pozorovanie života v lavičke resp. v pôde. Tak lavička nabrala edukačno-jedlý charakter. A okrem toho že je zrecyklovaná, stala sa i zaujímavým dizajnovým prvkom.

V Poľsku sme k nej pripojili i vertikálnu záhradu, indiánske teepee a pocitový chodník. V Nemecku sme využili látku zo starého slnečníka a vytvorili atraktívne tienenie, keďže táto lavička bola na priamom slnku. V slovenskom Hideparku je súčasťou detského prírodného ihriska. Rodičia na nej relaxujú a deti pravidelne skúmajú ako sa darí organizmom v pôde.

 

Ak sa pustíte do takejto práce, tak vám želám príjemné majstrovanie :)

Ak by ste mali o takúto lavičku záujem a nechce sa vám ju zhotovovať, hodí sa hlavne do školských areálov ako edukačno-relaxačný prvok, neváhajte nás kontaktovať.

 

Nech sa eko multifunkčné prvky rozrastajú :)